SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kupada devam

5 Şubat 2015
Ziraat Türkiye Kupası'nda Galatasaray, evinde Balçova Yaşamspor'u ağırladı. Galatasaray'ın galibiyeti durumunda grup lideri olabileceği ve elemeli tek maç sistemine geçmeden önceki son maçtı. Yine yedek ağırlıklı kupa kadrosu sahadaydı. Melo ve Sneijder'in ilk 11'de yer alması Hamza hocanın bu maçta diğer kupa maçlarına nazaran oyunun yanında skor istediğini de düşündürttü bana. Geçen kupa maçında Dzemaili ile maça başlayıp 90 dakika oyunda tutan Hamza hoca bu maç bu seçiminden vazgeçmişti.
İlk yarı Galatasaray'ın kaç gol pozisyonuna girip kaçırdığını inanın ben sayamadım. Bu kadar gol pozisyonuna girip Balçova'nın ilk ve tek gelişinde golü bulması manidar gerçekten. Girdiği ve kaçırdığı pozisyonlarla çok çalışan Yasin ile skoru eşitlese de Galatasaray'ın ilk yarıyı en az 3 farkla bitirmiş olması gerekirdi.
İlk yarı da herhalde akılda kalan başka bir nokta da Melo'nun sarı kartından sonraki maçın hakemi ile daha fazla maça devam edemeyeceğini söyleyerek oyundan çıkmak istemesiydi. Yapı olarak agresif bir futbolcu olan, maç içinde hakemle ve rakiple çok defa gereksiz gerginlikler yaşayan Melo'nun böyle bir istekte bulunması beni şaşırtmıyor. Ama bu onun verebileceği bir karar olamaz ancak hocası bunu uygun görürse çıkarır.
Melo Galatasaray'ın vazgeçilmezi değil bu yüzden bu tavırlarını haklı görmek benim için çok zor. Özellikle de beklenen ve olması gereken formunun çok uzağındayken. Söylediğim yanlış yere gitmesin bu maçın hakemi de genelde ligdeki hakemler de çok ciddi formsuzlar. İstemesek de maç sonuçlarına etki eden aleni hatalar yapıyorlar.
Maçın dışında Galatasaray'da bazı futbolcularla ilgili yazmak istediğim bir iki kelimem var. Birincisi Sneijder'e. Profosyonelliğini takdir ediyorum. Kupa maçında da olsa ki birçok futbolcu oyunu ciddiye almazken o çizgisini hiç bozmadan aynı ciddiyet ve çabayla sahadaydı. Bruma çok genç bir futbolcu, beklenti yüksek ama bu kadar şansa artık üzerine bir şeyler koyabilmesi lazım. Goller atması ve bir-iki maçta yaptığı çıkışlar bizleri heyecanlandırsa da artık bunu bir istikrara bağlamalı. Pandev, Galatasaray için yeterli değil her ne kadar maçta gol de atsa bir türlü kan uyuşmasını yaşayamadı takımla.
CV'sinde ne yazarsa yazsın bazen olmadı mı olmuyor. Bununla birlikte Yasin ve Tarık çalışkanlıklarına karşın özel çalışmalarla kendilerine yatırım yapmalılar. Yoksa şampiyonluk yarışındaki Galatasaray kadrosunda çok zor yer bulurlar. Nitekim lig maçında ki sağ bek eksikliğinde bile Hamza hocanın Tarık'ı düşünmemiş olması bunun kanıtıdır. Ayrıca maçtaki hatalı gol yemesinden değil, izlediğim tüm maçlarda Eray da beklediğimin çok altında bir performans sergiledi.
Netice itibari ile Balçova, kapasitesi ve mücadelesi en etkili oyuncusu olan Ali ile bulduğu bir golden öteye gidemedi ve beklenildiği üzere Galatasaray grubu lider olarak tamamladı. Artık tek maçlı eleme sistemiyle Konya ile karşılaşacak. Kupada devam diyor Galatasaray… Bakalım lig ne getirecek?
Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek