SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’dan 60 milyon liralık hamle

SPK’nın 25 Şubat 2014’teki sermaye artırma hamlesini geri çevirdiği Galatasaray, 1 yıllık sürenin dolmasıyla yeniden harekete geçmeye hazırlanıyor.

Güncellenme: 08:45, 03/02/2015
Galatasaray’dan 60 milyon liralık hamle

Mali açıdan zor bir süreçte olan Galatasaray Yönetimi, olası krizi aşmak için B planını üretti. Sarı kırmızılılar, Sportif AŞ hisselerinin yüzde 14'ünü halka açarak Galatasaray'da yaşanan mali krize son vermeyi hedefliyor.

Yönetimde görüşülen ‘hisse formülü' ile alakalı idareciler, SPK'yla da görüşmelere başladı. Ünal Aysal döneminde 2. kez başvurulan ‘sermaye artırımı' hamlesinin kabul edilmemesi nedeni ile Galatasaray Yönetimi bu adımın başarılı olması adına SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ile de görüşüp izleyecekleri adımın doğru olması için harekete geçti.

AYSAL'IN HAMLESİ REDDEDİLMİŞTİ

Ünal Aysal döneminde başvurulan 2. sermaye artırım hamlesi 25 Şubat 2014'te kabul edilmemişti.

SPK'dan, sarı kırmızılılara yapılan açıklamada, böyle bir başvurunun ancak işlemden 1 yıl sonra yapılabileceği bilgisi iletildi. Bu nedenle mali krize çare olarak görülen bu hamlenin hazırlıklarına şimdiden başlayan Galatasaray Yönetimi, satışla 60 milyon TL gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu hamle gerçekleşirse Galatasaray Kulübü'nün Sportif AŞ hisselerinin yüzde 45'i halka açılmış olacak.

HİSSELERİ KONGRE ÜYELERİ ALMALI

Hamdi Yasaman, yeni girişimi doğrularken “Satsak bile Galatasaray'ın hissesi yüzde 50'nin üstünde olacak” dedi.

G.SARAY Yönetimi'nin 60 milyon TL sıcak para beklediği hisse satışını, 2. Başkan Hamdi Yasaman da doğruladı.

A Grubu hisselerin satılamayacağını belirten Yasaman, “Biz B Grubu, borsaya kota ettirilen hisselerimizi satmayı düşünüyoruz. SPK ile görüşüyoruz. Hazırlıklarımıza başladık. Bu hisseleri Galatasaray kongre üyelerinin almasını istiyoruz. Şampiyonluk yürüyüşünde Galatasaray kongre üyeleri kulübüne destek vermeli. Daha karar almadık ama bu hisseler satılırsa, yüzde 50'nin üzerinde yine G.Saray'ın hissesi olacak ve hakimiyet gibi bir problem olmayacak” dedi.

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:08:31,