SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden İstanbul Başakşehir’in maçlarına ev sahipliği yapan stadın çimlerine Hollanda’dan getirilen özel malzemelerle yapay güneş ışığı uygulanıyor.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Asbaşkanı Mesut Altan, yeni transferleri Stephane Badji’nin imza töreninden sonra konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son dönemde Türk futbolunda zeminlerden kaynaklanan sorunlar yaşandığını söyledi.

Kulüp olarak Başakşehir Fatih Terim Stadı’nın zeminini daha iyi bir duruma getirmek için Hollanda’dan bir firmayla anlaştıklarını aktaran Altan, “Yalancı güneş dediğimiz sistemle, hava kapalıyken çimlerin gelişmesini sağlayacağız. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin uyguladığı bu sistemle, çimin nemini ve sıcaklığını ölçeceğiz. Maç olmadığı günlerde Hollandalı ekiple, Türkiye’deki danışman firmayla çimin sıcaklığını ve büyümesini kontrol edeceğiz. Bir iki ay içinde sonuç alırız” dedi.

Zeminin uygun olması durumunda sezonun son maçlarına doğru statlarını Beşiktaş’la paylaşabileceklerini dile getiren Altan, şunları kaydetti:

“Stadımızda ilk yarı yaklaşık 20 maç oynandı. Kupa maçları da yapılınca zemin istediğimiz sonuçta olamadı. Zeminin şu an ciddi problemleri var. Sezon sonuna doğru zemin müsait olursa stadımız Beşiktaş’la mutlaka paylaşılacaktır. Önceliği bizim kararımız değil, sahanın durumu verecektir.”

Başakşehir Fatih Terim Stadı’nın zeminine, maçların olmadığı günler suni güneş ışığı verilerek, çimlerin daha iyi bir duruma gelmesi hedefleniyor. Hollanda’dan getirilen mevcut makinelerle stat zemininin bir bölümüne sistem uygulanmaya başlandı.

Yayınlanma Tarihi:13:56,