SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa Kulübü, Spor Toto Süper Lig’de dün İstanbul Başakşehir’e 1-0 yenildikleri karşılaşmada yönetimini eleştirdiği hakem Süleyman Abay’a sert tepki gösterdi.

Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, hakemin yönetiminden duyulan rahatsızlık ifade edilerek, Abay’ın karşılaşmada yanlış olarak değerlendirdikleri şu kararlarına yer verildi:

“Adem Büyük’ün görmüş olduğu ilk sarı kart öncesi avantaj kurallarını hiçe sayarak oyunu durduran, akabinde oyuncularımızın oyunu bir an önce başlatma gayretlerini yine gereksiz düdükleriyle sabote eden hakem, nihayetinde bu duruma haklı olarak tepki gösteren oyuncumuza sarı kart göstermiş, oyuncumuz ilerleyen dakikalarda ikinci sarı kartı görerek oyun dışı kalmıştır.

Tunay Torun’un rakip oyuncu ile girmiş olduğu mücadelede rakip oyuncu son olarak top ile oynamış ve Ryan Babel buluştuğu topu gol olarak kaydetmiştir. Hem nizami golümüz haksız bir ofsayt kararı ile iptal edilmiş hem de Tunay Torun’un son derece normal olarak göstermiş olduğu tepki haksız bir sarı kartla cezalandırılmıştır. Akabinde oyuncumuz ikinci sarı kartı görerek oyun dışı kalmıştır. Her iki olayda da hakem adeta verdiği son derece yanlı ve hatalı kararlarla oyuncularımızın kırmızı kart görmelerine davetiye çıkarmıştır.

Aleyhimize verilen penaltı kararı ise tam bir skandaldır. Oyuncumuz İlhan Eker’in arkası dönük ve rakibine çok yakın olduğu bir pozisyonda topla bilerek elle oynadığı gerekçesiyle hakem penaltıya hükmetmiştir. Bu kararın iyi niyetle bağdaşması bizim açımızdan mümkün değildir.”

Kasımpaşa’nın sektöre büyük yatırımlar yaptığı ve yapmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Gerek bizim gerekse futbola yatırım yapan her girişimin öncelikli beklentisi kalitenin ve güven ortamının artmasıdır. Yetkili kurum ve kurullardan beklentimiz, futbolun kalitesini ve ruhunu yaralayan Süleyman Abay gibi hakem ve kişilerin bu ortamdan ayıklanmasıdır. Bu müsabakanın hakeminin gerek kalite gerekse niyet açısından sorgulanması zaruridir ve bu konuda üzerine görev düşenler gereğini yapmalıdır.”

Açıklamada, karşılaşmanın geride kaldığına işaret edilerek, “Bu haftadan itibaren Süleyman Abay’ı hiçbir maçımızda görmek istemiyoruz. Diğer 17 kulübü de bu denli yanlı ve kalitesiz bir yönetim gösteren ve bundan sonra da bu tavrını sürdürmesi kuvvetle muhtemel olan hakemle ilgili kulübümüzle aynı çizgide görmeyi diliyor ve ümit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.