SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kupa kadrosu

29 Ocak 2015

Ziraat Türkiye Kupası'nda Eskişehirspor evinde Galatasaray'ı ağırladı. Açıkçası yüksek beklentilerim olmayan bir maçtı. Her iki takım da bir sonraki tura garanti gözü ile bakarken önceliği lige vermişti. Bu da olağan karşılanacak bir durum. Bununla birlikte kolay bir maç olmayacağını da tahmin ediyordum her iki takım için de…

İlk 30 dakika birbirini tartan iki takım görüntüsü vardı. Galatasaray yine kupa kadrosu diyebileceğimiz bir 11 ile sahadaydı. Eskişehir'in de lig kadrosuna göre eksikleri vardı. Fiziksel mücadelenin yoğun olduğu ilk yarı Eskişehir'in 40. dakikada Andaç'ın kafasından kazandığı golle 1-0 sona erdi.

Daha önce de defalarca belirttiğim üzere kupa maçlarının beni heyecanlandıran en büyük noktası, izleyemediğimiz futbolcuları izleme şansımızın olması. Nitekim uzun süredir büyük bir beklentiyle izlediğim Sinan'ın yanı sıra Yasin, Tarık ve oldukça uzun süredir kadroda görmediğimiz Dzemaili ilk 11'de kendilerine yer buldular. Bu hafta ligde cezalı Selçuk, stoper olarak Hakan Balta ve Koray ikilisi dışında takım yedek oyunculardan kuruluydu. İlk yarı göze batan oldu mu derseniz olumlu anlamda pek yok derim. Benim anlamadığım şu ki, az forma şansı bulan futbolcuların daha aç, daha istekli olmasını bekliyorum. Bir türlü bu genç futbolcularda o ateşi istikrarlı bir şekilde göremiyorum. Emre dışında şu an hiçbiri ligde mücadele verebilecek durumda değil maalesef.

Kanatları ilk yarı neredeyse hiç kullanamayan Galatasaray'a karşı Eskişehir muhteşem bir kanat akınıyla golü buldu. Aynı şekilde ikinci yarıya da Galatasaray'a oranla daha istekli başlayan yine Eskişehirspor oldu. Hamit ve Yasin'in yerine Emre ve Bruma ile ikinci yarıya başlayan Hamza hoca maç ve fizik eksikliğinin ciddi bir şekilde görüldüğü Dzemaili'yi oyunda tuttu. Çok koşuyor olarak görülse de oldukça etkisiz ve uyumsuz bir görüntü sergiledi Galatasaray.

ANDAÇ'I ÇOK BEĞENDİM

Eskişehirspor'u özellikle ikinci yarı beğendim. Çıkana kadar Andaç oldukça etkili oldu. Onların defanslarında da ciddi sorunlar olsa da daha derli toplu bir takım gibi futbol oynadılar. Oldukça etkili gol pozisyonları buldular. Bu kadar pozisyona girmelerinin önemli nedenlerinin biri de Galatasaray'ın defansa çabuk dönemiyor olması. Ama şu bir gerçek ki hak ettikleri bir galibiyetle Eskişehir grubun yeni lideri oldu.

Netice itibari ile G.Saray bu hafta çok çok zorlu bir Bursaspor maçı oynayacak. Bu maç kesinlikle bir gösterge olmasa da bir sakatlık durumunda yedeklerin ne kadar efektif olabileceğini görmüş olduk. Kupa kadrosu maalesef sınıfta kaldı bu maçta.

İlk geldiği dönemde maça etkili müdahaleleri ile skora büyük etki eden Hamza hocanın, yaptığı değişikliklerde skora ve oyunun gidişine bir etkisi olamadı. Olabilir miydi, bence olurdu ama Hamzaoğlu, skordan öte takımda oyuncularla ilgili sanırım hâlâ görmek istediği bir şeyler var.

Şunu da belirtmek gerekir ki bu karşılaşmadaki en güzel görüntü dolu tribünlerdi bence. Futbol seyircisiyle, dolu tribünleriyle güzel. Dilerim sezon içinde bu görüntüler daha da çoğalır…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek