SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Portekizli eski futbolcu Luis Figo’nun FIFA başkanlığına adaylığını açıklamasının, UEFA’nın planı olabileceği iddia edildi.

İngiltere basınında yer alan haberlerde, Sepp Blatter’in FIFA başkanlığını bir dönem daha sürdürmesine sıcak bakmadığı savunulan UEFA’nın, seçime girecek aday sayısını çoğaltarak oyların dağılımını Blatter aleyhine değiştirmek istediği öne sürüldü.

Haberde, aday sayısının artmasıyla Avrupa ülkelerinin oylarının Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael Van Praag ve Figo arasında dağılabileceği, bu sayede Blatter’in yeniden başkanlığa seçilebilmek için sahip olduğu desteği azaltmanın hedeflendiği iddiasına yer verildi.

UEFA Başkanı Michel Platini daha önce yaptığı açıklamalarda, Blatter’in görevini bırakmasının zamanı geldiğini belirterek, başkan adaylarının sayısının artması gerektiğini savunmuştu. Platini ayrıca, Avrupa’da bazı ülke federasyonları ve futbol adamlarının FIFA Başkanı Sepp Blatter’in aday olmasına gösterdiği tepkiyle ilgili, “Avrupalılarla gurur duyuyorum” ifadesini kullanmıştı.

FIFA’nın 29 Mayıs’ta yapılacak genel kurulu öncesi, 1998’den bu yana FIFA başkanlığı görevine devam eden Blatter ve Figo’nun yanı sıra FIFA Başkan Yardımcısı ve Ürdün Prensi Ali Bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Fransız eski futbolcu David Ginola ve Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael van Praag başkanlık için adaylıklarını duyurmuştu.