SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Arda Turan aklını kaybetti’

Arda'nın Atletico Madrid-Barcelona maçı sırasında fırlattığı ayakkabı, sosyal medyada çok konuşuldu. İspanyol basını ise milli futbolcuya yüklendi.

Güncellenme: 11:25, 29/01/2015
‘Arda Turan aklını kaybetti’

İspanya Kral Kupası çeyrek final rövanşında oynanan Atletico Madrid-Barcelona maçında bir pozisyonda hakeme sinirlenip, kramponunu fırlatan Arda Turan, İspanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde sosyal medyada gecenin konusu oldu.

Atletico Madrid’in 3-2 kaybederek elendiği maçın 48. dakikasında rakipleriyle girdiği bir pozisyon sonrasında faul bekleyen ancak hakemin düdük çalmamasının ardından ayağından çıkan kramponu sert bir şekilde fırlatan Arda Turan’ın bu hareketi, sosyal medya ve İspanya basınında “şaşkınlıkla” karşılandı.

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde, 2008 yılında Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile basın toplantısı sırasında Iraklı bir gazetecinin ABD Başkanı George W. Bush’a attığı ayakkabı olayı ile Arda Turan’ın maç sırasında fırlattığı krampon arasında bağlantı kurularak, esprili yorumlar yapıldı.

Milli futbolcunun gol attıktan sonra Müslüman olmasından dolayı secdeye vararak golünü kutladığı hatırlatılarak, “Arda, öfkelendiği zaman da Iraklı Müslüman gibi ayakkabısını fırlatıyor” ifadesi kullanıldı.

İspanyol gazetelerindeki maçla ilgili haberlerde ise “Arda aklını kaybetti” ifadesi ön plana çıktı.

Marca gazetesi pozisyonla ilgili, “Arda’nın maç sırasında bize hediye ettiği iki teknik güzel hareket, üzücü bir şekilde maçın yan hakemine karşı attığı ayakkabının gölgesinde kaldı. Aklını kaybetti ve cezası kırmızı kart olmalıydı” ifadelerine yer verdi.

El Mundo Deportivo da “Herkes onun ayakkabılarından çok şey bekliyor ama dünkü hareketi kimse beklemiyordu. Simeone, sadece Kral Kupası’nı değil, La Liga’yı da mahvedeceğini anlayınca Arda’yı oyundan aldı” diye yazdı.

B8gZ3K7CQAAVZOR