SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı suç!

Altay taraftarlarının "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganına, Türkiye Futbol Federasyonu "kötü tezahürat" gerekçesi ile ceza geldi.

Güncellenme: 16:54, 28/01/2015
“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı suç!

Sözcü GÖKMEN ULU

Hafta sonu oynanan Altay-Diyarbakırspor maçında bir grup konuk takım taraftarının PKK’yı simgeleyen bez parçaları açmasına İzmir takımı taraftarları tepki göstermişti.

Altay taraftarları “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı atmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu, Altay’ı, “kötü tezahürat” gerekçesi ile disiplin kuruluna sevk etti.

Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta geçtiğimiz hafta sonu İzmir Atatürk Stadı’nda oynanan maçta taraftarlar arasında gerginlik yaşanmıştı. Maçın 38. dakikası oynanırken, kale arkası tribününde yer alan bir grup Diyarbakırspor taraftarı bölücü terör örgütü PKK’yı simgeleyen bezler açınca, Altay taraftarı büyük tepki göstermişti. Emniyet personeli PKK’yı simgeleyen bezlerin açılmasına müdahale etmemişti. İki takım taraftarları arasında küfürleşmelere varan gerginlik yaşanırken, güvenlik güçleri tel örgüleri aşmaya çalışan taraftarları engelleyerek olay çıkmasını önlemişti.

İzmir kulübü taraftarları, PKK sempatizanı gruba “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı ile karşılık vermişti. Türkiye Futbol Federasyonu, Altay’ı, “kötü tezahürat” iddiası ile Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk etti.

Altay Başkanı Aslan Savaşan haberi doğrulayarak, “Kulübümüz PFDK’ya sevk edildi. Henüz disipline sevk edilme hakkındaki detaylar bize tebliğ edilmedi. Ama biz her zaman spora hiçbir şekilde siyaset karıştırılmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Türkiye Futbol Federasyonu, Diyarbakırspor tribünündeki bir grubun açtığı PKK flamaları hakkında bir işlem yapmadı.

NOT : Maç esnasında tribünde açılan PKK flamalarının fotoğrafları haber ajanslarında vardır.

Yayınlanma Tarihi:16:53,