SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cemaat, 50 milyon Dolar istedi mi?

Aziz Yıldırım’ın kumpas soruşturmasında verdiği ifade ortaya çıktı. Savcı, Duygun Yarsuvat’ın “Fethullah Gülen grubu, Aziz Yıldırım’dan 50 milyon dolar istedi” iddiasını sordu. Yıldırım, “Bana doğrudan böyle bir talep ile gelinmedi, para istenmedi. Ancak bu yöndeki iddialar kulağıma geldi” diye ifade verdi.

Güncellenme: 09:03, 27/01/2015
Cemaat, 50 milyon Dolar istedi mi?

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fethullah Gülen grubunun kendisinden 50 milyon dolar istediğine yönelik iddiaların kulağına geldiğini söyledi.

G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın “Fethullah (Gülen) grubu, Aziz Yıldırım'dan 50 milyon dolar istedi. Aziz Yıldırım da F.Bahçe de bu parayı vermedi. Ondan sonra malum süreç başladı. Henüz sonlanmayan bir süreç” şeklindeki sözleri yargıya taşındı. Yıldırım, geçen hafta şike soruşturması ve davasında ‘kumpas kurulduğuna' ilişkin soruşturmada ‘müşteki' sıfatıyla ifade verdi. F.Bahçe Başkanı, terör savcılığındaki ifadesinde “illegal bir yapının F.Bahçe'yi ele geçirmek için kumpas kurduğunu” iddia etti. Savcı, bu ifadenin ardından Aziz Yıldırım'a G.Saray Başkanı’nın ortaya attığı ’50 milyon dolar' iddiasını sordu.

HAKİM VE SAVCIDAN ŞİKAYETÇİ

Yıldırım bu konudaki soruya muğlak bir yanıt verdi. Kendisine ‘doğrudan böyle bir talep ile gelinmediğini, para istenmediğini' belirtti. Ancak ‘bu yöndeki iddiaların kulağına geldiğini de' ifadesine ekledi. Aziz Yıldırım, aralık ayında şike’ soruşturmasında kendisine ve kulübe yönelik ‘kumpas' kurulduğu iddiasıyla, şike soruşturması ve davasında görev alan polis ve hakimler hakkında suç duyusunda bulunmuştu.

İŞTE AZİZ YILDIRIM'IN İDDİALARI

Aziz Yıldırım, savcılığa sunduğu dilekçesinde Türkiye'de illegal bir yapının kritik kurumları ele geçirmek için ‘kumpas' şeklinde yöntemlere başvurduğunu öne sürerek, “Söz konusu bu illegal yapının bir başka ve önemli hedefi de taşıdığı ekonomik ve sosyal önem sebebi ile futbol kulüpleri ve yönetimleri olmuştur. İllegal yapı, 17 ve 25 Aralık kalkışması öncesinde, 7 Şubat'ta MİT'e, 3 Temmuz da ise Fenerbahçe Spor Kulübü'ne karşı benzer ‘kumpas' eylemleri içinde bulunmuştur” demişti.

AKŞAM