SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ilk “grand slam”tenis turnuvası Avustralya Açık’ta tek kadınların 18 numaralı seribaşı Venus Williams, 6 numaralı seribaşı Agnieszka Radwanska’yı 2-1 yenerek yarı final oynadığı 2010 ABD Açık’tan bu yana ilk kez bir “grand slam”de çeyrek finale çıktı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen turnuvadaki tek kadınlar 4. tur maçında, buradaki en iyi derecesi olan finale 2003’te ulaşan Venus Williams ile geçen yıl yarı final oynayan Agnieszka Radwanska karşı karşıya geldi.

Servislerinden yüksek oranda puan çıkarmasına, file önündeki etkili oyununu da ekleyen Williams, ilk seti 6-3 aldı. Radwanska, ilk servislerinden istikrarlı biçimde puan aldığı ve ABD’li rakibinin çok sayıda basit hata yaptığı 2. seti, 6-2 kazanarak maça denge getirdi: 1-1.

Final setinde çoğu file önünde olmak üzere puan kazandıran vuruşlarda (winner) Polonyalı Radwanska’ya 12-3 üstünlük kuran Williams, 6-1’lik skorla sahadan 2-1 galip ayrıldı ve çeyrek finalde, 19 yaşındaki vatandaşı Madison Keys’in rakibi oldu.

Kariyerinde 7 “grand slam” şampiyonluğu bulunan 34 yaşındaki Williams böylece yarı final oynadığı 2010 ABD Açık’tan bu yana ilk kez bir “grand slam”de adını çeyrek finale yazdırdı.

Tek erkeklerdeki eşleşmede ise 8 numaralı seribaşı Kanadalı Milos Raonic ile 12 numaralı seribaşı İspanyol Feliciano Lopez, çeyrek finale çıkmak için mücadele etti.

Raonic, 3 saat süren maçı 6-4, 4-6, 6-3, 6-7 ve 6-3’lük setlerle 3-2 kazanarak Avustralya Açık’ta ilk kez son 8’e girmeyi başardı.