SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Acaba

26 Ocak 2015

Sezonun ikinci yarısını TT Arena'da Rizespor ile açtı Galatasaray. Var olan eksiklerine rağmen Hamza Hoca kupa maçına nazaran çok daha verimli bir 11 sahaya sürdü. İlk yarıda fırtına gibi estiler.

Özellikle ilk yarıda Rizespor beklentimin çok altında bir mücadele sergiledi. Onların da eksik futbolcuları vardı. Fakat Hikmet Hoca'nın tercihi olan defans düzeni çok dağınık ve gole sebebiyet veren hatalar sergiledi. Orta sahada Galatasaray'ı hiç karşılayamadılar ve kendi sahalarında yedikleri baskılarda topu çıkarmakta çok zorlandılar. Yaklaşık 35-40 dakika süren Galatasaray baskısı sonucu maç ilk yarı 2-0 gibi bir skorla sonlandıysa tek sebebi Serkan Kırıntılı'dır. O kadar etkisiz olan Rize takımının en başarılı ismi oldu.

Rize’nin oyundaki etkisizliğinin yanı sıra Hamza Hoca'nın kupa maçında deneyip pozitif sonuçlar alamadığı kurgudan vazgeçip, orta sahayı garanti eden Melo ve Selçuk düzenine geri dönmesi Galatasaray'ın bütün görüntüsünü değiştirdi. Bence stoperde Hakan ile oynayan Koray'da maç eksiklerine rağmen elinden geleni yaptı. Snijder'in ilk yarı sergilediği istekli futbolu 1 gol ve 1 asisstle süslemesi, uzun süren durgunluktan sonra onun da takıma kafa olarak geri döndüğünü düşündürttü bana.

İlk yarıda takımın geneli uyumlu ve istekli hızlı bir futbol sergilerken ikinci yarıda Galatasaray daha temkinli bir görüntü sergiledi. Bu skor rehavetini Galatasaray daha önce de Gençlerbirliği maçında yaşamıştı. Rizespor'un o çapta bir futbol sergilememesi 3 puanı riske atmasa da bana biraz düşündürücü geliyor. Açıkçası aynı şekilde sakatlığı henüz geçmemiş olan Burak'ın hele de skor üstünlüğü varken oyuna alınmasını gereksiz ve aşırı bir lüks gibi görüyorum. Çünkü sezon çok uzun ve Burak bu takımın en önemli gol adamı. Dönüşünü geciktirmek Galatasaray'a büyük zarar verir. Haftaya çok zor bir Bursa maçı olduğunu da hesaba katarsak bu hamlenin sonuçları dilerim çok ağır olmaz.

Neticede Galatasaray 2 golle 3 puan alıp güzel bir başlangıç yaptı. İlk yarıdaki futbol zevk ve umut vericiydi. Ama ikinci yarı yine kafamda soru işaretleri döndü durdu. Bu maç için yettiği kesin ama acaba sezon sonu için bu kadarı yeterli mi?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek