SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gündeme bomba gibi düşen hakemlerin hakemlerin kendi aralarında yaptıkları konuşmaların gözlemciler tarafından dinlenilerek rapor yazılacağı iddiaları üzerine Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“UEFA DA SİSTEMİ ARAŞTIRIYOR”

Hakemlerin kendi aralarında yaptıkları konuşmaların dinlenmesi konusunun UEFA’nın da gündeminde olduğunu ifade eden Namoğlu, “Bu olayın UEFA tarafından araştırıldığı bilgisi bize verildi ve biz de bunun üzerine araştırma yapıyoruz. Bu sistem Fransa’da uygulanan bir sistemmiş. Antalya’daki seminerde de bu durumu arkadaşlarımıza ilettik hatta uygulamasını da yaptık. Hakemlere telsizleri taktık ve bir telsiz de ben aldım, bu şekilde onların kendi aralarında yaptıkları konuşmaları dinledim. Sonrasında da çoğu zaman gereksiz konuşmalar yaptıklarını saptayaraktan, kendi aralarında daha az konuşmalarını kendilerinden talep ettik.” dedi.

“HAKEM KONUŞMALARI DELİL OLACAK”

UEFA’nın da sistem üzerinde araştırmalar yaptığını belirten Namoğlu, “Bu uygulama kesin olarak hayata geçecek diye bir şey yok, bu sadece ön fikir ve belki önümüzdeki yıllarda böyle bir durum söz konusu olabilir. Ukrayna – İngiltere (Hüseyin Göçek’in görev yaptığı maç) hakemler arasındaki konuşmalar kayıt altına alındı ve bu kullanıldı. Burada öncelikli olarak amaç, hakemlerin gereksiz konuşmalarını önlemek ve hakemler arasındaki belirsizlik ortadan kaldırmak aslında. Kulüp ve futbolcu yargılamalarında, hakemler arasında geçen konuşmaları delil olarak kullanmak.” şeklinde konuştu.

Sporx