SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zarar 1 milyar Euro’dan fazla

Dünyaca ünlü 5 büyük firma FIFA ile olan sponsorluk anlaşmalarını bitirdiler. Bu sponsorluk kaybı Blatter'i FIFA Başkanlık seçimi öncesi oldukça zorlayacak.

Güncellenme: 10:44, 23/01/2015
Zarar 1 milyar Euro’dan fazla

FIFA en önemli 5 sponsor firmasını kaybetti. Son 1 yılda FIFA’da yaşanan skandallardan dolayı Sony, Emirates,Castrol, Continental ve Johnson &Johnson firmaları FIFA ile olan sponsorluk antlaşmalarını bitirdiler. FIFA’nın maddi anlamda ki en önemli kaynakları olan bu firmaları kaybetmesi sonucu yaklaşık olarak 1 milyar Euro’dan fazla kaybı olduğu belirtildi.

İngiliz basını bu 5 sponsor firmanın FIFA’ya olan desteğini çekmesinin nedenleri olarak FIFA’da yaşanan rüşvet skandallarını ve FIFA Başkanı Sepp Blatter’in yönetim tarzından dolayı olduğu belirtildi.

Ürdün Prensi Ali Bin Al Hüssein’in eli kuvvetlendi

29 Mayıs’ta seçime gidecek olan FIFA’da Başkan Sepp Blatter dışında 3 aday daha var. Ürdün Prensi Ali Bin Al Hüssein, Jerome Champagne ve eski Fransız futbolcu David Ginola. Bu adaylar arasında Blatter’i en çok zorlayacak isim olarak UEFA Başkanı Platini’nin de desteğini alan isim olan Ürdün Prensi Ali Bin Al Hüssein olarak görülüyor. FIFA’nın en önemli 5 sponsor firmasını kaybetmesinin yaklaşan seçim öncesi Sepp Blatter’i zor duruma sokacağı düşünülüyor.