SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bundesliga'daki 18 takım da devre arası kampı için yurt dışını tercih etti. 6 takımın geldiği Türkiye uzak ara birinci tercih oldu. Üç takım İspanya'yı, ikişer takım Katar, ABD, Portekiz ve Güney Afrika'yı, bir takım da Portekiz'i seçti.

Ancak NTV Spor eXpress‘in haberine göre tercihlerin arkasında Almanya Futbol Federasyonu'nun teşvik primleri de bir etken olarak ortaya çıktı. Almanya'da Bundesliga'nın yurt dışında tanıtımı için 11 hedef ülke belirlendi. Bunlar; Çin, Rusya, Kanada/ABD, Polonya, Endonezya, Japonya, Türkiye, Hindistan, Tayland, Brezilya ve Güney Afrika.

Bu 11 ülkeden birine kampa giden takıma prim ödeniyor. Primin miktarı ülkeye ve giden takımın UEFA 5 yıllık sıralamasındaki puanına göre değişiyor. UEFA puanı 50'nin üzerindeki takım (örneğin Leverkusen), 150 bin Euro prime hak kazanıyor. Kampa gittiği ülke Avrupa olsa 100 bin Euro daha eklenecekti ama denizaşırı (ABD) olduğu için 150 bin Euro ekleniyor ve Leverkusen'in kamp teşviği 300 bin Euro olarak hesaplanıyor.

Tabloda yer alan ülkelerden ABD, Türkiye ve Güney Afrika, hedef listesindeki 11 içinde yer aldığından buralara giden takımlar teşviğe hak kazandı; diğerleri ise UEFA puanları ne olursa olsun prim alamadılar. Türkiye'de kamp yapan 6 takım toplam 1 milyon 350 bin Euro primin yarıdan fazlasına 700 bin Euro'ya hak kazandı.

teşvik-tablo

 

Yayınlanma Tarihi:13:25,