SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

DIŞ HABERLER

Türkiye’nin uzun süre gündemini meşgul eden ve 14 futbolcunun serbest bırakılması ile sona eren yabancı sınırlamasından İngiltere’nin de dertli olduğu ortaya çıktı.

İngiltere Premier Ligi’nde takımların Avrupa Birliği dışındaki futbolcular için çalışma izni alma zorunluluğu, Arsene Wenger’in eleştirisine neden oldu. Manchester United’ın Arjantinli yıldızı Angel Di Maria’yı ilk olarak kendisinin keşfettiğini söyleyen Wenger “Çalışma izni alamadığımız için transferi tamamlayamadık” itirafında bulundu.

Di Maria’yı 9 yıl önce kadrosuna katmak istediğini söyleyen Fransız çalıştırıcı olayı şu cümleler ile anlattı.

“Onu uluslararası bir turnuvada izlemiş ve çok beğenmiştim. Di Maria henüz 17 yaşındaydı… Daha sonra Portekiz’e oradan da İspanya’ya gitti. Bunun nedeni İngiltere’de çalışma izni alamayacak olmasıydı. Yani Di Maria gibi bir yıldızı daha uygun bir fiyata İngiltere’ye getirme şansından mahrum kaldık. Bence bu kural oldukça saçma… Ligin Avrupa Birliği dışındaki futbolculara da tamamen açık olması ve herkesin buraya gelebilmesi gerekiyor.”

Wenger “Ülkenin sınırlarını tamamen kapatıp sadece İngiliz futbolcularla oynayabiliriz. Peki bu ne işimize yarayacak? İngiltere Premier Lig’in dünya çapındaki ününe zarar verir. Ya da sınırları tamamen açarak dünyanın en iyi futbolcularını bu lige toplarız. Bu da belirli sınırlamalarla olmaz” diyerek İngiltere Futbol Federasyonu’na yönelttiği eleştirileri sürdürdü. Wenger daha önce de ligin başlama tarihi konusunda federasyona sert tepki göstermişti.

KURAL NASIL İŞLİYOR?

İngiltere Futbol Federasyonu, Avrupa Birliği vatandaşı futbolculara hiçbir kısıtlama getirmiyor. Ancak Avrupa Birliği dışındaki bir ülkenin vatandaşı olan futbolculara çalışma izni vermek için son iki yılda milli takımın oynadığı maçların yüzde 75’inde forma giyme zorunluğu arıyor. Ayrıca futbolcunun ülkesinin FIFA sıralamasında ilk 70′!de olması gerekiyor.

Yayınlanma Tarihi:12:39,