SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tugay Kerimoğlu’ndan şok Mancini çıkışı!

Roberto Mancini'nin Galatasaray'da çalıştığı dönemde yardımcılığını yapan Tugay Kerimoğlu, "Kalsaydı, onun sezonu bu yıl olacaktı. Çünkü Türkiye'yi ve rakipleri çözmüştü" dedi.

Güncellenme: 10:25, 22/01/2015
Tugay Kerimoğlu’ndan şok Mancini çıkışı!

İşte Hürriyet gazetesinde yer alan o röportaj: TUGAY Kerimoğlu… Galatasaray ve Türk futbolunun efsane ismi… 25 yıllık futbol hayatının tam 10 senesinde Premier Lig'de forma giymiş ve yeşil sahalara veda ettiği maçta 10 binlerce İngiliz'in ayakta alkışladığı isim…

Tugay Hoca ile Türk futbolunun gidişatı, sorunları ve G.Saray'ı konuştuk… İşte keyifli sohbetten öne çıkanlar…

– Türk futbolunun iyi bir yerde olmadığı kesin. Bunun aksini söyleyen yalan söyler. Neyi, nasıl düzeltebiliriz araştırıp kendimizi eğitmemiz gerekli. Suçlu aramak, birbirini karalamak futbolumuzun hayrına değil. Örneğin; Biz ne zaman Türkiye'den beğenmeyerek birilerini kovsak, ya Dünya Kupası'nı kaldırdı ya da büyük başarılar elde etti.

‘KİMİ KOVSAK BAŞARILI OLUYOR'

LÖW, Aragones, Del Bosque… Her kovduğumuz başarılı oluyor, bizde olmuyor.

Bugün bakıldığında Fatih Terim… Bu ülkede hangi teknik adam UEFA Kupası'nı almış? Futbolumuzda bu düzeyde başarı var mı? Fatih Hoca gitmiş Türk antrenörlerine yol açıp Milan'da, Fiorentina'da çalışmış. Büyük başarılar ile Türk futboluna hizmet etmiş. Sonucunda buyurun. Bugün Fatih Hoca'ya yapılanlara bakın. Kendi insanımızı, değerimizi de yerden yere vuruyoruz. Kimi nasıl yetiştireceksin bu ülkede?

Futbolcu da insan. Hep aynı performansta olamaz. Bu Volkan, Gökhan Gönül, Burak için de geçerli. Bunları nasıl kurtarırız diye düşünmeliyiz.

‘TÜRKİYE'DE OLSAM 29'DA BİTMİŞTİM'

ZATEN bir futbolcunun oynama süresi 10-15 sene…Yurt dışına gitmek 40 yaşında bıraktırıyor insana… Sen ülkende daha 30 yaşında bitiyorsun. Bakış açısı, profesyonelce yaşam. En önemlisi orada sizi rahat bırakıyorlar. Sahada Yüzde yüzünü verdikten sonra adam seni alkışlayarak gönderiyor. Açık söyleyeyim, Türkiye'de kalsam 29 yaşında bitmiştim.

‘ARTIK HOCALIĞA HAZIRIM’

“Bugüne kadar iş fırsatları hep 2. adam olarak geldi. Bundan sonra ülkeme teknik adam olarak hizmet etmek daha sonra da Avrupa'ya gitmek istiyorum.”

ARTIK bu işi kendi başıma yapmak istiyorum. Çok değerli hocalar ile çalıştım. G.Saray'da 2 dönem zor zamanlarda elimi taşın altına koyarak antrenörlük yaptım. 10 sene Premier Lig'de çok büyük tecrübe edindim.

Artık bilgi, birikim ve projelerimi hayata geçirmek istiyorum. Teknik direktörlük için hazırım. Gerekli bilgi ve donanıma da sahibim. Bugüne kadar fırsatlar hep 2. adam olarak geldi. Artık ülkeme teknik adam olarak hizmet etmek istiyorum. Kendi ülkemde başarılı olup yine Avrupa'ya gideceğim. Önemli projelerim var ve bunun için doğru zamanı, doğru fırsatı bekliyorum.

‘SABRi'Yi GÖNDEREN MANCINI DEĞiL’

SABRİ'nin Roberto Mancini'ye saygısızlık yaptığını görmedim. O içeride hocalarına en fazla yardımcı olan futbolcudur. Biz Sabri Sarıoğlu'na en kritik zamanlarda forma verdik ve o da görevini en iyi şekilde yaptı. Özetle Sabri'nin kadro dışı kalması Roberto Mancini ile alakalı değil.

‘MANCINI, ‘KADIKOY'E GiDEBiLiR MiYiM' DEDi’

“Roberto Mancini bir akşam bana ‘Tugay, Kadıköy'e geçebilir miyim' diye sordu. Ben de ‘Tabii ki gidebilirsin. Orası da İstanbul' diye yanıt verdim.

MANCINI, Türkiye'deki yaşam tarzını, düzeni öğrenmişti. Rakipleri, değerleri, Türkiye hakkında her şeyi çözmüştü. Onun sezonu kalsa bu yıl olacaktı. Mancini ile her akşam yemeğe çıkardık. Şöyle bir anım var. Roberto Mancini, Bir akşam “Tugay, ben Kadıköy'e geçebilir miyim? Orayı görmedim” dedi. Ben de “ Tabii ki gidebilirsiniz. Orası da İstanbul” dedim.

‘ORASI F.BAHÇE BURASI G.SARAY'

Mancini de “Burası G.Saray, orası F.Bahçe… F.Bahçeli taraftarlar vardır” demişti… Ben de “Niye hocam sen Beşiktaş'a yemeğe gittin. Herhangi bir tepki var mıydı” dedim. Aslında bu da yarattığımız bir olumsuz intiba… Mancini ile 2-3 kez Kadıköy'e gittik. Caddede dolaştık. Herhangi bir sorun yaşamadı. Çünkü beyefendi bir insan.

‘GALATASARAY ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYI’

Hamza hoca ile yakalanan hava ile bana göre Galatasaray, şampiyonluğun en büyük adayı. G.Saray her şeyden önce takım olmayı başardı. Bu kenetlenme ile G.Saray'ın 4.yılıdızı kazanma şansı çok yüksek. Zaten G.Saray'da oyuncuların büyük kısmı şampiyon ruhlu… G.Saray, Hamza Hamzaoğlu ile yola devam etmeli. Hamzaoğlu, pırlanta gibi adamdır.

Galatasaray’ın geçen sezonun devre arasında aldığı dokuz futbolcu çok konuşuldu. Bu oyuncular için ne diyeceksiniz?

Mancini, scout ekibi ile birlikte videolar izliyordu ve onlarla fikir alışverişinde bulunuyordu. İçeride ne konuşulduğunu çok fazla bilmiyorum. Ama ben hocaya her zaman “Konuşacaksanız Galatasaray Kulübü Başkanı ile bire bir görüşün” demiştim. Bu transferlerle alakalı verilen listeler içinde oyuncuların sıralamasına bakarsanız, ancak oradan çözersiniz. 9 futbolcuyu getirdiklerinde bizim istediklerimiz var mıydı acaba içinde? Asıl sorun bu..

Mancini döneminde kadroya karışmadığınız eleştirisi yapıldı?

Olur mu öyle şey? İkinci isim olarak fikirlerinizi paylaşırsınız ancak son kararı verecek olan 1 numaralı isimdir. Mancini ile gece 02.00'lere kadar oturur, konuşurdum. Bu işin patronu kulübün başındaki teknik direktördür.

Mancini’nin fazla rotasyon ısrarı sizi de şaşırtıyor muydu?

Olabilir.. O maçlar bende kalsın. O kadarına girmem. Çünkü o zaman hocamı satmış olurum.

‘MANCİNİ BAŞARISIZ DEĞİLDİ’

Mancini size göre başarısız mıydı?

Mancini ve G.Saray bence geçen sene başarısız değildir. G.Saray her sene şampiyonluğu hedefler ama hep ulaşacak diye bir kaide yok. Şampiyonluk kaybedilse de ikinci olup şampiyonlar ligi vizesi direkt alındı ve G.Saray mali kayba uğramadı, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligindeki başarılar.. 14 sene şampiyon olamadık biz. Rahmetli Jupp Derwall geldi. Değişen neydi; futbol bilgisi. Kimsenin elinde sihirli değnek yoktu…