SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor, Antalya kampında barbekü partisinde stres attı. Teknik Direktör Şenol Güneş kampı değerlendirdi ve hedefleri basın mensuplarıyla paylaşarak gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

Antalya’da 2. devre hazırlıklarını sürdüren Bursaspor kampın son gününde barbekü partisi düzenledi. Oyuncular, teknik heyet ve basın mensuplarının katıldığı barbekü sonrası basın toplantısı düzenleyen Şenol Güneş birbirinden ilginç açıklamalar yaptı.

Süper Lig’in 2. devresinde hakemlerin ‘büyükleri koruyor’ gibi görünmeden maç yönetmelerini isteyen Şenol Güneş oyuncularına yapılan transfer tekliflerinin normal olduğunu ama kendi kişisel cevabının bu oyuncuların satışı için hayır olduğunu söyledi.

Yabancı sınırlamasındaki yeni kuralı değerlendiren Güneş ”yabancı futbolcular gelince belki sahalar düzelir, böyle bakıyorlar herhalde” dedi.Altınordu maçından sonra saha zeminine isyan eden Emre’nin konuşmalarına aynen katıldığını ve desteklediğini belirten Güneş ,”Haklı bir serzenişti” dedi ve futbolcular sendikasının da artık devrede olması gerektiğinin altını çizdi.

OZAN TUFAN VE SERDAR AZİZ İÇİN…

Güneş, transferde adı geçen oyuncuları Ozan Tufan ve Serdar Aziz’in takımda kalmasını istediğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Oyuncularımız, sezon başından bu yana çıkış yaptı. Gündemin ilk sırasına çıktılar. Her oyuncumuza talep var. Bunlar normal ama speküle edilmesi doğru değil. Ozan, Serdar ve diğerleri Bursaspor’un ürettiği oyuncular. Ozan ve Serdar, Bursaspor’da oynamak istiyor ama caydırıcı bir teklif gelirse kulüp kabul edebilir. Ben gitmelerini istemiyorum hatta 2-3 oyuncu daha almalıyız. Ama kulübün böyle bir sıkıntısı varsa ve satmak isterse saygı duyarım. Eğer bir yarışa giriyorsak bu kadroyla gitmek zorundayız.”

Serdar Aziz ve Ozan Tufan’ın satılmaması durumunda sezon sonunda daha da değerli olacaklarını savunan Güneş, “Sezon başında değerlerinin artacağını söylemiştim. Sezon sonu, daha da değerli olacak. Kulüp ve futbolcu da buna göre değerlendirmeli. Sene sonu bu oyuncular daha değerli olacak” diye konuştu.

“BEŞİKTAŞ, OYUN OLARAK İLK SIRAYI HAK ETMİŞTİ”

Güneş, şampiyonluk yarışının Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş arasında geçmesini beklediğini, Bursaspor’un da benimsedikleri oyun anlayışıyla üst sıraları zorlayacağını ifade etti. Ligin ilk bölümünde en istikrarlı gözüken takımın Beşiktaş olduğunu savunan Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oyun olarak iyi olmamıza rağmen çok puan kaybettik. Oynadığımız oyuna göre ilk 3 sırada olmalıydık. Beşiktaş, oyun olarak ilk sırayı hak etmişti. Tecrübe ve kalite olarak Fenerbahçe ile Galatasaray sıralamadaki yerini aldı. Şampiyonluk yarışında 3 büyüklerin devam edeceğini düşünüyorum. Trabzonspor yeni kadrosu olduğu için geride kaldı ama yukarıyı zorlayacaklardır. Bu yıl takımlar sürpriz sonuçlar alabiliyor. Büyükler daha dikkatli olacaktır.”

Hakemlere de ligin kalan haftalarında büyük bir görev düştüğünü vurgulayan Güneş, “Tek ricam futbol oynayan takımın önüne geçmesinler. Takdir haklarını büyükleri korur tavırla vermesinler. Taraftarların da tribüne gelmesi lazım. ‘Vur, kır, parçala’ sloganını yıkmalıyız. Daha örnek sloganlar olmalı.

Basında son zamanlarda bütün oyuncularımızı alıp sattı. Oyuncularımızın kafası karışsa da basına da teşekkür ediyoruz. İnşallah olumsuz bir ambians olmadan ikinci yarı oynanır” ifadelerini kullandı.

“YABANCI FUTBOLCU GELİRSE BELKİ SAHALAR DÜZELİR !..”

Güneş, gelecek sezon uygulanacak yabancı futbolcu kuralının Türkiye’de saha zeminlerine olumlu yansıyabileceğini söyledi.

Uygulanacak kuralın kulüplerin borcunu artırabileceğini aktaran yeşil-beyazlıların teknik direktörü Güneş, “Yeni yabancı kuralının iyi tarafı, yabancı futbolcular gelirse saha zeminleri düzelebilir. Futbol üretimi olmayan yere ithal mallarla günü kurtarırsanız, geleceği batırırsınız. Emek verip, düşünüp bu kararı almışlar. Deneyeceğiz ama kulüplerin borcu artar. İyi oyuncunun değeri düşmez. Ozan’ın değeri varsa Türkiye’de kalması şart değil Avrupa’ya gider” diye konuştu.

Türk futbolunun en büyük sorunlarından birisinin saha zeminleri olduğunun altını çizen Güneş, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu’nun İzmir Atatürk Stadı’nda sakatlanmasının ardından yaptığı açıklamaları doğru bulduğunu belirtti. Güneş, gündemin birinci maddesinin saha zeminlerinin olması gerektiğini aktararak, şöyle devam etti: “Federasyon takımları sahalarını kontrol edip sonra profesyonel ligde oynamalarına izin vermeli. 30-40 sene önceki gibi, büyük takım geldiğinde sahayı kazıyalım, kötü yapalım dersek, olmaz. Emre Belözoğlu’nun isyanı doğru. Gündemin birinci maddesi bu olmalı. Zemin nedeniyle sakatlandı. İzmir Atatürk Stadı’nın sahası çok daha iyi olması gerekiyor. O sahanın daha kötüleri de var. Hatırlarsanız, Galatasaray’ın Balçova maçı o sahaya alındı. Galatasaray’a az zarar versin, diye. O korumacılık da yapıldı. Emre’nin konuşmasını TFF dikkate almalı. Ben de daha önce söylemiştim. Eğer futbolcu sendikası olsaydı, bu sahalara çıkmazlardı futbolcular. Bu kadar paranın olduğu yerde, futbolcuların o sahalarda oynamasını kabul edemiyorum.”

“TORKU KONYASPOR MAÇI ZOR GEÇECEK”

Antalya kampını yarın tamamlayarak 23 Ocak Cuma günü Spor Toto Süper Lig’in 17. haftasında oynayacakları Torku Konyaspor maçı için Konya’ya gideceklerini ifade eden Güneş, sözlerini şöyle tamamladı: “Kamp iyi geçti. Sakatlık olmadı. Serdar Aziz’in sakatlığı geçti. Torku Konyaspor maçına hazırız. Güzel bir futbol bekliyorum Konya’da. Rakibi baskı altına alan iyi pas yapan bir takımla oynayacağız. İkinci yarıya bıraktığımız yerden daha iyi başlamak istiyoruz.”