SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, güreş minderi renkleri, hakem kıyafetleri ve sporcu mayosunun değişmesiyle ilgili kararların geç kalınmış olduğunu belirterek, “Güreşi canlandırma adına yeni vitrin oluşturulması çok önemli” dedi.

Yerlikaya, Dünya Güreş Birliği’nin (UWW) güreş minderi renkleri, hakem kıyafetleri ve sporcu mayosunun değişmesine yönelik kararıyla güreşin yeni bir vitrin kazandığını ifade etti.

Minder renklerine, hakem ve sporcu giysilerine farklılık getirildiğini hatırlatan Yerlikaya, kurallarda da ufak değişikliklerin yapıldığını, bunların ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulacağını açıkladı.

Yerlikaya, “Alınan kararlarla, güreşin seyrinin güçlenmesi, eski yüzünün değiştirilmesi, tribünlerin dolması ve farklılık yaratması amaçlanıyor. Bu imaj değişikliği bize göre makul, olması gereken ama geç kalınmış kararlardır. UWW’nin bu konuda aldığı kararları destekliyoruz. Yıllardır süre gelen renkler, kıyafetler göz alışkanlığı getiriyor. Güreşi canlandırma adına yeni vitrin oluşturulması çok önemli” ifadelerini kullandı.

Tüm ülkelerin görüşleri üzerine değişikliğe gidildiğini söyleyen Yerlikaya, güreşin eski heyecanlı günlerine geri döndüğünü ve İsviçre’de alınan kararları olumlu bulduğunu kaydetti.

Başkan Hamza Yerlikaya, bu yeniliklerin getirdikleriyle Türk güreşinin daha iyi olmasını temenni etti.

Yayınlanma Tarihi:12:14,