SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, NTV Spor’da yayınlanan %100 Futbol programında konuştu. Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen’in sorularını cevaplandıran Hamzaoğlu’nun öne çıkan sözleri şöyle;

-Geldiğimde camianın ve taraftarın oyun olarak takdirini kazanamamış bir takım vardı. Bu durumun futbolcular da farkındaydı. Ben de bu durumu dışarıdan tahlil etme fırsatı bulmuştum. Takım olamayan sadece sahada bulunan futbolcular vardı. Biz ilk olarak takım olma üzerinde durduk.

-Hazır olmadığım dönemde teklif gelseydi Galatasaray’dan, kabul etmezdim. Çünkü bu koltuğu doldurmanız gerek. Arkadaşlarımızla daha önce de konuşurken ‘benim daha yolum var’ diyordum. Yaşadığım tecrübe, deneyim beni bu günlere hazırladı.

-4-0 kaybedilen Başakşehir maçını Milli Takım adına takip etmiştim. Ve gerçekten çok üzülmüştüm. Oyuncular skoru kabullenir durumdaydı ve taraftarlar ‘Beş, beş’ diye bağırıyorlardı.

-İlk maç toplantımızda, Eskişehirspor kupa maçı, baktım herkes grup grup, masa başında değiller, hep beraber değiller. Başlamadan ‘arkadaşlar hepinizi buraya, masa başına alalım’ dedim. Nasıl ki sahada aramızdan su sızmayacaksa burada da sızmayacak dedik.

-Bize burada yönetimden büyük destek geldi, geliyor. Onlara teşekkür ediyorum. Sonuçlar gelince, bize olan inanç pekişti, sağlamlaştı. Sonraki süreç daha rahat gelişti.

-Burak’ı biraz daha geriye çekip topla buluşma oranını da arttırmak istedik. Hem de ofsayt problemini bu şekilde çözmek istedik. Burak ilk etapta bu duruma sıcak bakmasa da daha sonra kendisi de alıştı.

-Defans oyuncularının istikrarı yoktu. Hep beraber oynamamışlardı. Orta saha oyuncularının defansa katkısını arttırmak istedik. Selçuk’u biraz daha öne yollayıp Melo’yu biraz daha geriye çektik. Ama Melo’nun hareket özgürlüğünü de kıstılamadık, pozisyon gerekiyorsa kale önüne kadar gidebilirsin dedik.

-Burak 3, 4 hafta arasında dönecek. Semih ise 4, 6 hafta arasında… Koray’ın ise yaklaşık 2 hafta sürecek. Talihsizlik ama oturup dövünecek halimiz yok. Kenarda hazır bekleyen çok sayıda oyuncumuz var.

-Transferin son gününe kadar uçaktan inen oyuncular olabilir. Stopere düşünüyoruz oyuncu. Ama ekstra bir oyuncu da olursa her mevkiye olabilir.

-Sneijder ile ilk gün konuştuk. Bir sorunumuz yoktu. Orada canlı yayın vardı ve bir şeyler söylemem gerekiyordu. Bir tek sorunumuz şimdi tavla maçlarımız. Çok iyi tavla oynuyor. Baya çekişmeli maçlarımız oluyor.

-Sneijder çok akıllı bir oyuncu, solda oynatıyorum, oynuyor. Nereye koysam oynayabilir. Orta sahada Selçuk, Sneijder oynayabilir. Önde farklı oyuncular kullanmak istersem, oraya dahi çekerim onu.

-Sezon sonuna kadar Fenerbahçe, Beşiktaş ve bizim aramızda şampiyonluk mücadelesi sürer diye düşünüyorum. Fenerbahçe belki hızlı oynamıyor gibi gözükebilir ama birbirini iyi tanıyan oturmuş bir takım var ve iyi top oynuyorlar. Beşiktaş ise hem çok tempolu hem de iyi top oynuyor. Biz de toparlandık artık. Ben 2. yarı heyecanlı bir ligin bizi beklediğini düşünüyorum.

-Geriden atılan uzun topları istemiyorum, pasla çıkmak istemiyorum. Pas almaya çalışan oyuncu sayısı az, yön değiştirme alışkanlığı yok. Top sağdan geliyor, sağa bir daha bir daha oynuyoruz. Çevre kontrolü lazım, bir diğer tarafa dönmesi lazım. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz ama bundan sonra yaşamayacağız. Pasla hızlı çıkıp rakibi eksik yakalayabiliriz. Bunlar yavaş yavaş oturacak.

-5 yabancı hakkım var. Hakkım olsa Bruma’yı hemen oynatacağım. Çok özel bir oyuncu. Driplingle iyi gidiyor, rahat adam eksiltiyor. Chedjou’nun yerine onu oynatabiliriz ve kazanabiliriz. Onun kendine güveni geldi, üstüne koyarak devam eder umarım.

“BEN NİYE ÖNLEM ALACAĞIM, BILIC ALSIN”

Geldiğim günden beri takımıma hiç rakip takım izletmedim. Biz izliyoruz, her şeyi analiz ediyoruz. Biz Galatasaray takımıyız. Onlar bize karşı önlem almalı. Biz kendi oyunumuzu oynamalıyız. Galatasaray gibi büyük takımlar rakibe karşı önlem almamalı. Bu bana göredir. Bizim bir oyun felsefemiz olmalı ve bunu rakibe kabullendirmeliyiz. Bizden üstün oynayan ve bizi yenen bir takım olursa tebrik ederiz.

Beşiktaş maçında önce basından arkadaşlarla yemek yedik. Birisi bana sordu. Beşiktaş’ın özel silahları var dedi, önlem alacak mısınız, taktik değişiklik yapacak mısınız, dedi. Espriyle, ben niye yapacağım, Bilic yapsın dedim.

“10 YILLIK KONTRAT OLSA, GİT DESELER…”

Sözleşmem mayıs ayına kadar. Bana bugün bir kontrat getirsinler, hemen imzalayayım. 10 yıllık kontrat olsa, yarın git deseler giderim. Kağıt üzerindekiler bu kadar önemli olmamalı. Benim Galatasaray’la sözleşmem ömür boyu.

Akhisar’daki yönetime sorabilirsiniz, ben kontratlara bağımlı hareket etmem. Yarın ayrılacak gibi çalışır, hiç ayrılmayacakmış gibi de hizmet ederim. Her yerde de böyle çalıştım.

“UĞUR’U İSTİYORDUK AMA GEÇ KALDIK”

Takımdan ayrılanlar ve ayrılmasını istediklerimiz performans ve sayı odaklı. Mesela, Veysel’in pozisyonunda çok oyuncu vardı mesela. Baktım ki, kenarda oturacak. Dolayısıyla gidip oynaması yönünde karar aldık. Veysel olmasa başkası olurdu. Kadrodaki oyuncu sayısının azaltılması lazım.

Gökhan Zan’ı kadroda düşünmüyorum. Bir karar aldık, bu kararın arkasındayız. Şu anda oradaki eksiğimizi başka türlü kapatabiliriz. Onunla ilgili transfer çalışmalarımız vardı. Uğur Demirok’u Trabzon almasaydı alırdık. Ligin bitmesini bekliyorduk. Telefonla arayıp dikkatini dağıtmak istemedik. Düğününde şahittim. Orada yarın seni arayacağız dedim. Hem sevindi, hem üzüldü. Hocam ben Trabzon’a söz verdim dedi. Söz verdiysen git, hayırlı uğurlu olsun dedim.

“ALANYA’DAKİ BAZI HAREKETLER YAKIŞMADI”

Melo ile özel konuşmadım. Alanya’daki turnuvada yapılan bazı davranışlar, hiç tasvip etmediğim şeyler. Pandev’in boğaz tutması, Burak’ın çocuğu itmesi. Yani olabilir, çocuklar kendilerini ispat etmeye gelmişler. Sertlik olabilir ama kasıt istemem. Böyle bir durumda, böyle şeyler yapmak Galatasaray’a yakışmaz. Bizim ortaya koyduğumuz tavır, Melo’ya da yansımıştır. Melo ilk maçta kırmızı gördü, dokunmamış meğer, ama ben böyle davranışlar istemiyorum dedim.

EN BEĞENDİĞİ FUTBOLCULAR

Fenerbahçe’den Caner ve Gökhan’ı beğeniyorum. Beşiktaş’ta Gökhan Töre ve Olcay var. Olcay çok zeki, gol atıyor, asist yapıyor. Fernandao bir forvet olarak çok iyi. Josue iyi bir oyuncu. Bilal iyi bir oyuncu. Bilal’i çok beğeniyorum. Güray aynı şekilde.

Yayınlanma Tarihi:23:20,