SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atletico Madrid’de forma giyen milli futbolcu Arda Turan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından değiştirilen yabancı kuralına ilişkin, “Yeni yabancı kuralına göre mevcut kadroda 14 yabancı oyuncunun olmasını fazla buluyorum” değerlendirmesini yaptı.

Yeni yabancı kuralına ilişkin Turan, iyi bir yerli futbolcunun hiçbir kurala bakmadan her yerde oynayabileceğini belirterek, iyi yabancı oyuncunun da ülke futbolunda kaliteyi artıracağına inandığını kaydetti.

Turan, yeni kuralla takımların daha dikkatli ve iyi transfer politikası belirleyeceğini anlatarak, “Açıkçası futbolun sınırlamalara girmesinden yana değilim. Yeni kurala göre mevcut kadroda 14 yabancı oyuncunun olmasını fazla buluyorum. Kulüplerin maddi güçleri bu kadar büyük bir sayı için yeterli olabilecek mi, bilemiyorum ama tabii mevcut yabancı sayısının da az olduğunu düşünüyorum. Umarım bu karar sonrasında kazanan futbolumuz olur” ifadelerini kullandı.

“OYNADIĞIMIZ OYUNUN HAKKINI ALAMADIK”

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) elemelerinde Türkiye’nin şu ana kadar oynadığı oyunlarda hakkını alamadığını belirten Turan, Türkiye’nin EURO 2016’ya katılma şansının devam ettiğini dile getirdi.

Milli futbolcu Turan, “Sonuna kadar bu şansı zorlayacağız. Kaybetmenin, kazanmanın dışında Türk Milli Takımı futbolcusuna yakışan, o milli forma için gereken en iyi mücadeleyi vermektir. Biz de bunun bilincinde olup en iyi mücadeleyi vereceğiz. İnşallah Avrupa Şampiyonası’na gideriz. Hayalimiz amacımız bu yönde” diye konuştu.

Ayrıca UEFA’nın düzenlediği ‘yılın en iyi 11’i oylamasında ilk 11 futbolcu arasına giremediği için üzgün olmadığını belirten Turan, bundan sonra daha iyi performans gösterip, en iyi 11’e girmeye çalışacağını ifade etti.

ANTRENÖRÜ SIMEONE İLE ORTAK ÖZELLİKLERİ

Turan, antrenörü Simeone ile benzer özellikleri bulunduğunu belirterek, kazanma arzularının üst seviyede olduğunu ve ülkelerinde örnek insanlar olarak gösterildiğini vurguladı.

Arkadan yetişen sporculara örnek olduklarını ifade eden yıldız sporcu Turan, şöyle devam etti:

“Bu anlamda hareketlerimizle ve davranışlarımızla iyi birer spor adamı olduğumuzu düşünüyorum. Başarıyı kazanırken adaletli, hakkaniyetli yollardan gidiyoruz. Bunlar antrenörüm Simeone ile benim ortak belirgin özelliklerimiz. Simeone’nin çalışma arzusu ve hırsı benim için çok önemli.”

Galatasaray’ın teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu’nun, takımda başarılı olacağına inandığını anlatan Turan, futbolu ve antrenman bilimini iyi bilen ve oyuncuları da iyi motive edebilecek bir hoca olduğunu dile getirdi.

“KULÜBÜMÜN ÖNEMLİ HATIRALARI ARASINDAYIM”

Atletico Madrid’te kalmayı istediğini vurgulayan Turan, “Kulübün önemli hatıraları arasında artık fotoğrafımın, adımın geçtiğini düşünüyorum. Burada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Atletico Madrid kulübü büyük bir marka, ben de onların içinde iyi bir marka olduğumu, büyüdüğümü düşünüyorum. Atletico Madridli olmaktan şeref duyuyorum, benim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Turan, her zaman daha iyisini yapmaya çalıştığını, kendini sürekli geliştiren sporcuları örnek aldığını kaydederek, bu anlamda Michael Jordan ve Roger Federer’i idol olarak gördüğünü kaydetti.

Efsanevi futbolcular arasında en çok Maradona ile oynamak istediğini belirten Turan, “Maradona ile oynamak benim için hayal gibi bir şey olurdu” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın gençliğe ve spora verdiğini öneme değinen Atletico Madridli milli futbolcu Arda Turan, “Çeşitli spor dallarına dair tesisleşmenin yanı sıra gençlere dair yürütülen projeler ve gerçekleştirilen yatırımlar, ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyor. Bizler de ülkemize ve vatanımıza yararlı bir birey olmak için elimizden gelenin en iyisini her zaman yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:12:06,