SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hollanda'da yayımlanan De Volkskrant gazetesinde konuyla ilgili yer alan haberde, Tilburg şehri takımı Willem II'de o dönem oynayan bazı oyuncuların, Feyenoord ve Ajax maçlarında yenilmeleri karşılığında maç başına toplam yüz biner avro aldıkları ileri sürüldü.

Willem II, Ajax maçını 4-0, Feyenood maçını ise 1-0 kaybetmişti. Ajax maçının önceden belirlendiği gibi 3 farklı mağlubiyetle sona erdiğini öne süren gazete, Feyenoord maçının ise 2 farklı mağlubiyetle sona ermesinin planlandığı ama bunun gerçekleşmediğini yazdı.

Haberde, Singapur merkezli bir şirketin, şikeyi o dönem Willem II'de oynayan Sierra Leoneli İbrahim Kargbo üzerinden gerçekleştirdiği iddiasına yer verildi. Kargbo'nun daha sonra takım arkadaşlarını ayarladığı öne sürülen haberde, şike olayına karışan futbolcuların isimlerinin bilindiği ifade edildi. Gazeteye değerlendirme yapan Kargbo, iddiaları reddetti.

Bahisçilerin şike sayesinde bir milyon avrodan fazla kazandıkları ileri sürüldü.

Konuyla ilgili gazeteye açıklama yapan Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB), savcılığa soruşturma açılması için şikayette bulunulacağını bildirdi. Federasyon, konunun açıklığa kavuşması için detaylı bir araştırma yapılacağını da açıkladı.

Söz konusu iddiaları üzerine Willem II Klübü’nden, şikenin klübün sahip olduğu değerlerle bağdaşmadığı açıklaması yapıldı.

Willem II, ikinci yarısı dün başlayan Eredivisie'de şu anda 20 puanla 12. sırada yer alıyor.