SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Seba’nın mirası korunacak

Vodafone Arena’nın kaba inşaatını bitirme noktasına getiren ve çatı imalatına geçen Beşiktaş Yönetimi şimdi de kapalı spor salonu için kolları sıvadı.

Güncellenme: 10:06, 16/01/2015
Seba’nın mirası korunacak

Basketbol şubesine yeni bir salon kazandırmak isteyen Beşiktaş yönetimi daha önce gündemine aldığı ve Vodefone Arena'nın karşısında bulunan Gazhane bölgesi için yetkili mercilerle ilk kez temas sağladı. Ancak devletin buraya bir kongre merkezi yapılmasını planladığı, Beşiktaş'ın da ilk planda hem basketbol salonu hem de kongre merkezi olarak kullanılabilecek bir proje üzerinde durduğu aktarıldı.

GAZHANE İHTİMALİ ZAYIF

Beşiktaş yeni projeye rağmen olumsuz yanıt alırsa rotasını bu kez Dikilitaş'a çevirecek. Süleyman Seba Spor Salonu'ndan başlayan ve Selenium Plaza'ya kadar olan bölgede 15 dönüm tapulu arazisi bulunan siyah-beyazlılar, basketbol salonunu buraya yapmak için başvuruda bulunacak. Kısıtlı imar izni olmasına rağmen bu bölgeye kanunen spor kompleksi yapma hakkı olan Beşiktaş'ın, Dikilitaş'ta inşaa edilmesi muhtemel salonun yanına gerekli izinleri çıkarabilmesi durumunda iş merkezi kurmayı da planladığı öğrenildi.

Basketbol maçlarının Spor Sergi Sarayı'nda oynandığı dönemdeki nostaljik atmosferi yeniden oluşturmak için ilk planda salonu Gazhane'ye dikmeyi hedefleyen fakat Dikilitaş'ı da alternatif olarak dosyanın içerisinde tutan Beşiktaş Yönetimi, Vodafone Arena biter bitmez bu proje için düğmeye basacak.

SEBA’NIN MİRASI

Dikilitaş'ta bulunan 15 dönümlük arazi, yaşamı boyunca maddi ve manevi her şeyini Beşiktaş'ın hizmetine sunan Onursal Başkan Süleyman Seba döneminde siyah-beyazlı kulübe kazandırılmıştı. Efsane Başkan Seba o dönem uzun süre çaba harcayarak arazinin tapusunu almayı başarmıştı.

Milliyet