SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat’a giden yol Türkiye’den geçecek

Dünya Tekvando Federasyonu (WFT) Yönetim Kurulu, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma yolunda büyük önem taşıyan Grand Prix 2. seri müsabakalarına Türkiye'nin evsahipliği yapmasına karar verdi.

Güncellenme: 16:15, 16/01/2015
Olimpiyat’a giden yol Türkiye’den geçecek

Türkiye Tekvando Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tayland’ın başkenti Bangkok’da gerçekleştirilen ve Federasyon Başkanı Metin Şahin’in de katıldığı WFT Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, bu yılki ikinci seri müsabakalarına Türkiye’de düzenlenmesine oybirliğiyle karar verildi. Daha önce Katar’da düzenleneceği açıklanan organizasyonun Samsun’da yapılması planlanıyor.

Şahin, organizasyonun altından başarıyla kalkacaklarına inandığını belirterek, şunları kaydetti:

“2014 yılında ülkemiz evsahipliğinde gerçekleştirilen Sport Accord Kongresi’nde Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç, WTF Başkanı Chungwon Choue’yi kabul etmişti. Burada yapılan görüşmede Türkiye’nin böylesine büyük bir organizasyona evsahipliği yapma konusu benimsenmişti. Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ve WTF Başkanı Chungwon Choue olmak herkese teşekkür ediyorum. Grand Prix müsabakaları, olimpiyat oyunları seviyesine çok yakın bir organizasyon. Olimpik sıkletlerde dünyanın en iyi isimleri bu organizasyona katılabiliyor. Bu turnuvayı en iyi şekilde organize ederek, ülkemizin organizasyon düzenleme kabiliyetine tüm dünyaya göstereceğiz.”

WTF tarafından 2014 yılından itibaren olimpiyat oyunlarına katılım yolunda yapılan yeni düzenlemeyle, dünyada yıl içinde 3 Grand Prix serisi, yıl sonunda ise Grand Prix final müsabakası gerçekleştiriliyor. Sporcular, Grand Prix serilerinde kıta şampiyonlarındaki kadar puan elde etme şansı yakalıyor. Grand Prix serilerinde kendi sıkletinin en iyi 32 sporcusu mücadele edebiliyor.

2015 yılı içinde Grand Prix serilerinin birincisine Rusya, üçüncüsüne ise İngiltere evsahipliği yapacak. Grand Prix final müsabakası ise Meksika’da gerçekleştirilecek.