SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa’nın PSG, İngiltere’de Newcastle ve Tottenham’da oynayan eski Fransız milli futbolcu David Ginola, 29 Mayıs’ta yapılacak FIFA kongresinde Joseph S. Blatter’e karşı adaylığını koyacağını açıkladı.

“FIFA’nın zihniyetini değiştirmek için neler yapmak lazım” sorusuyla çok sık karşılaştığını belirten 47 yaşındaki David Ginola, “Sonunda bu kararı verdim. Seçilmemin çok güç olacağını biliyorum, ama denemem lazım” dedi.

Uzun yeleli saçları ve futbolu ile zamanının yıldız futbolcularından biri olan Ginola, yeşil sahalardaki başarısı yanında çıplak modelliği ile de dikkatleri çekmişti. Karısı da model olan Ginola “Son görev” adlı savaş komedisi filminde de rol almıştı.

Ginola’nın adaylığını “Peddy Power” adlı bahis şirketi destekliyor. Şirket, ilginç kampanyalarla adını duyurmakla tanınıyor. Peddy Power, Ginola’nın adaylığını tanıtması için ünlü PR Ajansı M and C Saatchi ile anlaştı.

ADAY OLABİLECEK Mİ ?

FIFA başkanlığına aday olabilmek için 29 Ocak’a kadar resmi başvuruyu yapmak gerekiyor. Adaylarda, son beş yılda en az iki yıl futbolda aktif görev alması ve en az beş ulusal federasyon tarafından desteklenmesi şartı aranıyor.

“Kazanırsam herkes her kuruşun nereye gittiğini bilecek” diyen Ginola, UEFA’nın tüm desteğini alacağına inanıyor.

29 Mayıs’ta Zürih’te yapılacak seçim öncesinde şimdiye kadar 2 aday Blatter’e rakip olacaklarını açıkladı ve başvurusunu yaptı. Bunlar, FIFA Başkan Yardımcısı Ürdünlü Prens Ali Bin El- Hüseyin ve eski FİFA Genel Sekreter yardımcısı Fransız Jerome Champagne.