SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, ligin ikinci yarısı için çok farklı bir takım hazırlıyor. Bu yeni takımın en önemli unsurları ise patlayıcı güç ve dayanıklılık olacak.

 

Oyun ve taktik anlamda son haftalarda çıkışta olan sarı-lacivertliler, yapılacak çalışmaların ardından fizik olarak da rakiplerinin önüne geçmeye çalışacak. Bu çerçevede hazırlanan yoğun antrenman programı Antalya'da harfiyen uygulanmaya başlandı. Bu çalışmalardaki hedef antrenmanların da maçlara yakın şiddette geçmesini sağlamak. Böylece oyuncuların maçlarda vereceği reaksiyonlar daha farklı olacak.

Geride kalan 5 günde patlayıcı kuvvet ve dayanıklılık çalışmalarından oluşan antrenmanlar takımı oldukça yordu. Yapılan son ölçümlerde oyuncuların artan nabızlarının kolay düşmediği tespit edildi. Sakatlık olmaması için dün tempo hemen düşürüldü ve sabah yapılan çalışma hafif seviyede gerçekleşti.

ANAEROBİK EŞİK

Kartal'ın hedefi takımın anerobik eşiğini arttırmak. En basit ifade ile bu ağır çalışmalar sonucunda takım daha dayanıklı olacak ve daha geç yorulacak.

Özellikle anaerobik eşiğin yukarı çıkması son vuruş ve son paslarda takıma katkı sağlayacak. Yani artık vücudun yorulduğu yerdeki bitirici vuruşlar ve hamleler daha sağlıklı yapılacak.

Ligin ilk yarısında takımın toplu hücum ve savunmalarda yetersiz kaldığını, bunun da taktik eksiklik gibi gözüktüğü tespitini yapan teknik heyet, ikinci yarıda fizik gücünün artması ile takımın istediklerini daha rahat yapacağını hesaplıyor.

Sezon başı yaşanan teknik direktör krizi ve Dünya Kupası'ndan geç dönen yabancılar sebebiyle yüklemeler eksik kalmış, bunun sıkıntısı ilk haftalarda ciddi şekilde yaşanmıştı. Açıkları kapamak adına Antalya kampını fırsat bilen teknik heyet bütün plan ve programını buna göre belirledi.

MENÜLER ÖZEL

Sarı-lacivertliler yaptıkları yorucu antrenmanlara uygun olarak besleniyor. Geçtiğimiz gün futbolculara yeni menüler verildi. Buna göre her futbolcuya ihtiyaç duyduğu yiyeceklerden oluşan bir mönü hazırlandı. Herkesten buna uyulması istendi.

FARKLI PROGRAM

Teknik heyet futbolcuların kas yapılarına göre de özel idman programı uyguluyor.

Örneğin aynı çalışmayı yapan bazı oyuncular daha az dinlendiriliyor, bazılarında bu süre uzuyor. Buradaki hedefin adale sakatlıklarının önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Milliyet