SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Manchester United'ın scout ekibinde yer alan Torben Aakjaer, Facebook hesabından yayınladığı İslamofobik mesajlar nedeniyle görevinden alındı.

2011 yılında Hamburg'dan Manchester United'a transfer olan 32 yaşındaki Danimarkalı Torben Aakjaer'in dün İngiliz kulübündeki görevine son verildi.

Manchester United CEO'su Ed Woodward tarafından gerçekleştirilen kısa bir soruşturma sonrasında Torben Aakjaer'in Facebook hesabında göçmen karşıtı ve ırkçı mesajların olduğu belirlendi. Danimarkalı scout'a konuyla ilgili bir mektup yazan ve görevine son veren Woodward'ın bu hareketi Ada basınında da geniş yer buldu.

Torben Aakjaer'in hesabından kendi ülkesine yapılan göçlerin durması için sınırların kapatılması gerektiğini ifade eden sözlere sıkça yer verdiği gözlendi. Bu paylaşımlardan en dikkat çekeni ise “Bu İslamcılara karşı gizli silah dağıtmanın zamanı geldi” şeklinde sözleri oldu.

Bugüne kadar Robin van Persie, Nani ve Nemanja Vidic gibi pek çok oyuncuyla olan fotoğrafını paylaşan Torben Aakjaer, Avrupa çapında yaptığı ziyaretleri de sosyal medya hesaplarında yayınlıyordu. Evlendiği dönemde Alex Ferguson'ın kendisi için yazdığı tebrik mektubunu da takipçileriyle paylaşmayı ihmal etmeyen Danimarkalı spor adamı, son olarak geçtiğimiz hafta Paris’teki ofisine saldırı düzenlenen Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo ile ilgili karikatürlere hesabında yer verdi.

Hürriyet