SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Müzesi müdürü ve tarihçi Alp Bacıoğlu, Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat’ın “Fenerbahçe'yi de Galatasaraylılar kurdu” sözlerine cevap verdi. Alp Bacıoğlu, Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın iddialarına sert tepki gösterdi.

Bacıoğlu konu ile ilgili Habertürk’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bunların hepsi deli saçması. Ben de Fenerbahçe'nin kuruluşuna dair mektuplar, belgeler, resimler, gün, saat tüm detaylar var. Zaten ben bir kitap hazırlığındayım. Bunda tüm bu saçmalıklara yer vereceğim belgelerle. Fenerbahçe'nin üç tane kurucusu var: Necip Okaner, Ayetullah Bey ve Nurizade Ziya Bey. Fenerbahçe'yi bu isimler kurmuştur. Yerleri yurtları her şey bellidir. Bu iddiaların hepsi palavra. Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray orta okulunda okuyup Saint Joseph'ten mezun olmuştur. Galatasaray ile bir alakası yoktur. O dönemde Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gelen oyuncular vardı. Tıpkı bugünkü gibi.”

YARSUVAT'TAN TARİHİ ÇIKIŞ: FENERBAHÇE'Yİ G.SARAYLILAR KURDU

Galatasaray Divan Kurulu’nda üye Oral Yılmaz, federasyonları bile Galatasaray'ın kurduğunu söyleyince, Başkan Yarsuvat araya girdi. Yarsuvat, “Fenerbahçe'yi de…” diye seslendi. Yılmaz'ın kısa bir şaşkınlık yaşamasının ardından Yarsuvat'ın “Fenerbahçe'yi de Galatasaraylılar kurdu” diye ikinci kez seslendiği duyuldu.

KULAKSIZOĞLU-KAYACAN FAKTÖRÜ

Fenerbahçe'nin kuruluşunda payı olan Galip Kulaksızoğlu, G.Saray Lisesi'nde öğrenciydi ve futbol oynuyordu. Transfer olduğu Fenerbahçe'de 1910'da başkanlık yaptığı belirtiliyor. Ancak Fenerbahçe'nin sitesinde bu yer almıyor.

Hamit H. Kayacan'ın da Galatasaray'ın kurucusu olduğu, 1912-14 yılları arasında Fenerbahçe'de başkanlık yapınca ismi silindiği ileri sürülüyor.

Yayınlanma Tarihi:10:48,