SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Adnan Öztürk’ten olay yaratacak açıklamalar

Galatasaray eski yöneticisi Adnan Öztürk Best FM'de yayınlanan Gökhan Dinç ile Basın Tribünü programında Spor Müdürü Gökhan Dinç'in sorularını yanıtladı.

Güncellenme: 11:08, 14/01/2015
Adnan Öztürk’ten olay yaratacak açıklamalar

Adnan Öztürk, spor gündemine ve Galatasaray'daki başkanlık seçimine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Öztürk’ün açıklamalarından dikkat çeken satırlar;

“BAŞKANLIĞA ADAYIM”

Galatasaray başkanlığına adaylığını koymasını kendine görev edindiğini söyleyen Adnan Öztürk, ”Görevden kaçmak olmaz. Şu anda çok önemli başkan adayları var. Turgay Kıran ve Dursun Özbek çok önemli isimler. Dursun Özbek, Bülent Tulun ve Şükrü Ergün'le çok samimidir. Onların da bir projeleri vardır mutlaka. Ama ben başkan adayı olacağım” diyerek adaylığını ilk kez açıkladı.

“EN FAZLA İKİ ADAY OLUR”

Her seçimden önce birçok aday çıktığını vurgulayan Adnan Öztürk, Galatasaray için doğru projelerdir esas olan. Ama ben 4-5 adayla girileceğini zannetmiyorum. Maksimum 2 aday olur” dedi

“MALİ GENEL KURUL’DA KAOS ÇIKAR”

Ünal Aysal döneminin ibrası sırasında çok büyük kaoslar çıkabileceğini söyleyen Öztürk, ”Geçmişin hesaplarını mutlaka sormak lazım. Burada kulüp içinde büyük kaoslar çıkar. Ben de adaylığımı resmen açıklarken bu kaosun içine girmek istemiyorum. Benim yönetim listemde 3-5 oy kazandırsın diye politik isimler yer almayacak. Kafamda listemi oluşturdum” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’YA GİDEMEME TEHLİKESİ VAR”

Adnan Öztürk, ”Çok ciddi anlamda düşen seyirci sayısı var, yayıncı kuruluşun da sorunları ortada. Tüm problemler göz önüne alındığında Galatasaray Avrupa'ya gidememe konusunda çok büyük risk altında” açıklamasını yaptı.

“FATURAYI AYSAL’A KESERİM”

Kulüplerin inişleri ve çıkışları olabileceğinin altını çizen Adnan Öztürk, ”Ünal Aysal ilk seçildiğinde Galatasaray çok büyük çıkış yakaladı. Ama o çıkış bu kadar hunharca aşağıya çekildiği zaman ben faturanın tamamını Ünal Aysal'a keserim” dedi.

“ALTI AYDA TOPLANIRIZ”

Adnan Öztürk başkan seçilmesi halinde mali yapıyı 3 yılda ayağa kaldıracağını söyleyerek, ”Yaptığımız hesaplara göre 3 yılın sonunda ayağa kalkıp nefes almaya başlarız.6 yılın sonunda ise bu kulüp Dünya kriterlerine ulaşır. Ancak kimse 6 seneden önce toparlanmayı beklemesin. Bence 6 yıl 100 yılı toparlamak için uzun bir süre değil” şeklinde konuştu.

Hamza Hamzaoğlu'nun göreve gelmesinden çok memnun olduğunu ve seçilmesi halinde Hamza Hocayla devam edeceklerini söyleyen Öztürk, “Belki de alınabilecek tek isabetli karardı. İsabetli bir karar olduğunu da şu ana kadar kanıtladı. Kimse Hamza Hocayı 3-5 puan kaybetti diye eleştirmesin.” dedi.

“YABANCI KARARI SAYGISIZCA”

Yabancı kuralı konusunda da sert açıklamalarda bulunan Adnan Öztük, şu değerlendirmede bulundu:

“Ben başkan yardımcısıyken bir otelde verilen bir iftarda bir anda önümde Play Off sistemini gördüm. Kimsenin fikri alınmadan bir akşamda sistem değiştirildi. Bu yabancı sınırlaması değişirken kimler yapmış bu çalışmayı? Bu konuda uzmanların görüşleri alınmadan böyle bir karar verilemez. Bunun tek amacı Türk futbolcularının fiyatını düşürmektir. Bu kararın alınış şekli saygısız, temeli yok hedefi yok, sadece futbolcu maliyetlerini düşürmek amacıyla yapılmış bir hamle. Bunlar yakışık alan işler değil. Kapıyı kapatıp bu kararı alanlar tekrar düşünsünler.”

“BEN OLSAM CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NA GİDİLMEZDİ”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ziyaretinin nedeninin futbol-siyaset-iş dünyasındaki ilişkileri sıcak tutmak olduğunu vurgulayan Adnan Öztürk,” Avrupa kupası kazandığında gidersin ama bu şartlar altında girmek doğru olmadı. Abdürrahim Albayrak iyi niyetiyle bir şeyler yapıyor ama ben olsam kesinlikle futbolcuların maçının olduğu bir gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gidilmezdi.” diyerek görüşlerini aktardı.

“BASKETBOLDA KÜÇÜLME OLMAZ”

Galatasaray'ın basketbol takımına bu sezon 50 milyon dolar harcandığını söyleyen Öztürk, Bu rakamlarda basketbol amatör branş olmaktan çıkıyor. Biz basketbol hariç diğer branşlara daha az yatırım yapacağız. Ama basketbolda küçülmek diye bir şey söz konusu olamaz” dedi.

“ŞİKE DAVASINDA SPORTİF KARAR VERİLMEDİ”

Şike davasıyla alakalı da konuşan Adnan Öztürk, şunları söyledi:

“Sportif anlamda bir karar verilmedi ki! Fedaresyon bir karar verdi de ben mi bilmiyorum ? O dosya hala UEFA'da sürümcemede. Ben vicdanlara bakıyorum adalet sonuçta kamu vicdanının tatmin olup olmadığıyla alakalıdır. Ama benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de önümüzdeki 1-1,5 sene şike davası konuşulacak , yine çok ciddi gerginlikler olacak. Zaten Türk futbolu şuan gerçekten can çekişiyor bir yandan bir şey yapılmaya çalışılırken bir yandan da bunlar konuşuluyor.”

Yayınlanma Tarihi:11:06,