SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şike davasında ara karar açıklandı

"Futbolda şike" davası kapsamında Yargıtay'ca onanan ve Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılanması davasında karar verildi.

Güncellenme: 22:33, 13/01/2015
Şike davasında ara karar açıklandı

Aziz Yıldırım’ın aralarında olduğu 6 kişinin yeniden yargılandığı şike davası ile Yargıtay tarafından bozulan 31 sanıklı dava birleştirildi.

13. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden görülen şike davasını 28 Nisan’a erteledi.

İŞTE DETAYLAR

Şike davasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım 4 sayfa savunma verdi.

Reddi hakim kararının ardından ilk olarak savunma yapmak üzere Aziz Yıldırım’a söz verildi. Yıldırım 4 sayfadan oluşan yazılı savunmasını heyete sundu.

Sözlü savunmasında ise Aziz Yıldırım, yeniden yargılama kararı nedeniyle mahkemeye teşekkür etti. Yıldırım, Trabzonspor avukatlarının Mahmut Uslu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden yargılama konusunda söz verdiğini söylediğini belirttiklerini hatırlattı. Uslu’nun Erdoğan ile böyle bir görüşmesi ve açıklaması bulunmadığını belirten Yıldırım, Erdoğan’ın yargılama sürecine müdahil olmadığını, Trabzonspor Başkanı’nın ise mitinglerde Erdoğan’ın yanında yer aldığını ifade etti. Yıldırım ayrıca Kulüpler Birliği toplantısında Trabzonspor Başkanı’nın, ‘Eğer Erdoğan’dan randevu isterseniz ben alırım’ dediğini ileri sürdü. Yargıyı etkileme söz konusuysa bunun Trabzonspor tarafından yapıldığını ileri sürdü.

YILDIRIM TRABZONSPOR AVUKATLARIYLA TARTIŞTI

Bu ifadelere Trabzonspor avukatlarından itiraz geldi ve mahkeme başkanından müdahale etmesini istediler. Yıldırım ise, “Dinle, dinle” diyerek Trabzonspor avukatlarına tepki gösterdi. Trabzonspor avukatları da bunun üzerine sanığın kendilerine bu şekilde konuşamayacağını, sadece iddialarla ilgili savunmasını yapması gerektiğini belirtti. Taraflar arasında tartışma bir süre devam etti. Yıldırım, “Biz bu sürece operasyon diyoruz, onlar da ne diyorlasa çıksın söylesinler” diye konuştu. Gözaltındayken hastaneye gittiğini belirten Yıldırım, 4 gün dolduğu için serbest kaldığını ancak bunun kendisine bildirilmediğini söyledi. Yıldırım, “Ben serbest kalınca bir devlet büyüğü, ‘Böyle olmayacaktı, tutuklanacaktı’ ifadelerini kullanmış. Sonra tekrar gözaltı kararı verildi” diye konuştu.

“YASA UYGULANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİNLEMEYE BAŞLAMIŞLAR”

Polis fezlekesinde 70 sayfa Ergenekon sanığı Sedat Peker’den bahsedildiğini kaydeden Aziz Yıldırım, Mecnun Otyakmaz ve Olgun Peker’in Sedat Peker ile ilişkili olduğunu, buradan da kendisinin Ergenekon’a bağlanmak istendiğini savundu. Bu olmayınca 2010 yılında şike yasasının çıkarıldığını ve 2011’de uygulanmaya başlandığını belirten Yıldırım, “Beni yasa uygulanmaya başlamadan önce dinlemeye başlamışlar. Yasadan sonra örgütten dinlemeye başlıyorlar” dedi. Yıldırım ayrıca, Metris Cezaevi’nde avukatlarıyla yaptığı görüşmelerinin de polis dinleme aracıyla dinlendiğini ileri sürdü.

“BU DAVANIN SADECE ŞİKE DAVASI DEĞİL…”

“Bu dava sadece şike davası değil asıl mesele memleket elden gidiyor” diyen Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti tek bir devlettir. Başka bir devlet kurma isteğinin biz her zaman karşısındayız. Diğer Oda TV, Balyoz, Ergenekon davalarında olduğu gibi bu dava da bir operasyondur. Son 7, 8 yıla yönelik bir yargılama. Siz buna ışık tuttunuz. Ölenler oldu. Bunları yapanlar hesabını verecek. Sizin bu davada vereceğiniz beraat kararı buradaki vatansever insanların itibarı değil, memleketin itibarı için gereklidir” sözleriyle sözlü savunmasını talep etti.

 

 

Yayınlanma Tarihi:19:37,