SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolda 2014 sona erdi. Türkiye, Dünya Kupası gibi çok önemli bir uluslararası turnuvayı daha kaçırarak yılı noktaladı. Ancak komşumuz Yunanistan, 2004'teki Avrupa şampiyonluğunun ardından, 2008'den bu yana Dünya Kupaları ve Avrupa şampiyonalarında devamlı olarak boy gösteriyor. İstikrarı takdir toplayan komşumuzda, teknik direktör Kostas Tsanas ile geçmişi ve yarını değerlendirdik. İşte Tsanas'ın sorularımıza verdiği samimi cevaplar:

Yunanistan futbolda istikrarı nasıl yakaladı?

Gençlere daima çok önem verilirdi, AB'ye girdikten sonra bu sistem daha geliştirildi. Ülkemiz anakara ve çok sayıda adadan oluşuyor. Büyük şehirlerde sorun yok ama mesela Kos (İstanköy) adasındaki (Bodrum'un karşısındaki ada) bir çocuk futbolcu olmak istiyor diyelim, her adanın takımı yok. Takımı olmayan adalardaki çocuklardan karma takımlar kuruyoruz. Karma takımların içinden ayrılan yetenekli gençlerden kurulu bir karma lig daha var. En iyilerini listeleyip, Süper Lig'deki takımlara bu listeleri sunuyoruz. Böylece çocuklar için mesafe ve teknik imkânsızlık gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Türkiye'yi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'nin FIFA Ülkeler Sıralaması'nda yılı 49'uncu sırada kapatması ilgimi çekti. 6 yıldır Yunanistan Milli Takımı bünyesinde çalışıyorum. Bu nedenle Türkiye'nin milli takımlarını takip ediyorum. Türkiye'nin genç takımlarıyla birçok maça çıktık. Futbolcuları çok yüksek tekniğe sahipler. Tesisleri, imkânları var. 2013'te Türkiye'de düzenlenen U20 Dünya Gençler Şampiyonası'nda Yunanistan'ın teknik direktörüydüm. Turnuva boyunca Gaziantep, Trabzon, Antalya ve İstanbul'da kaldık. Mükemmel tesisler vardı. Dünya 3'üncüsü olmuş, Avrupa'da son 4'e kalmış bir ekipten söz ediyoruz. Bütün takımlar olumsuz süreçlerden geçer ama Türkiye olarak bu kadar geride kalmanızı anlayamıyorum.

Sizce çözüm nedir?

Nüfusunuz 10 milyon da olsa, 80 milyon da olsa, 100 milyon da olsa belirli bir plan dahilinde hareket etmelisiniz. Ancak planlama yaparak başarı sağlayabilirsiniz.

‘YUNAN GOL KRALINI TÜRKLER NASIL KARŞILAR?’

Tsanas, Akhisar forması giyen Gekas'ı takip ettiğini söyledi. “Almanya'da gol kralı olmuştu, Türkiye'de de başarabilir. Onun başarısı Yunanlar'ı şaşırtmıyor. Önemli olan, bir Yunan'ın ülkelerinde gol kralı olma ihtimali için Türkler'in neler hissettiği”

Kostas Tsanas, Süper Lig'de Akhisar formasıyla 16 maçta 11 gol atarak ilk yarıyı gol krallığı listesinin zirvesinde bitiren Theofanis Gekas'ı da değerendirdi. Oyuncusuyla görüştüğünü, Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu kendisine söylediğini belirterek “Ona Türkiye'de büyük bir sevgi besliyorlar. Gekas için marş yazıldığını duyduğumda çok etkilendim. Gol krallığı yarışı veriyor. Almanya'da başarmıştı, Türkiye'de de başarabilir. Gekas'ın Türkiye'deki gol krallığı yarışı Yunanistan'da heyecanla karşılanmıyor. Çünkü nasıl bir futbolcu olduğunu Yunanlar biliyor. Önemli olan, Türkler'in nasıl hissettiği. Bir Yunan'ın Türkiye'de gol kralı olma ihtimalini Türkler nasıl karşılıyor” dedi.

‘HER YERE UYUM SAĞLAR’

Gekas'ın müthiş bir oyun zekâsı olduğunu dile getiren Tsanas “Diğer yandan da çok profesyonel bir oyuncu. Uyum sağlama gibi bir sorunu yok. Birçok ülkede oynadı. Başka takıma gitse oraya da hemen uyum sağlar” yorumunu yaptı.

‘BİRBİRİMİZİ BESLİYORUZ’

Tsanas, iki ülke takımlarının Avrupa kupası performansları için şöyle konuştu: “Olympiakos, Avrupa'da çok iyi gidiyor. Avrupa'da Türkiye ile 12'nci sıra için yarışıyoruz. Puan farkı çok az, Türkiye'yi her an geçebiliriz. Bu yarış, iki taraf için de çok olumlu, iki tarafı da besliyor. Çünkü Olympiakos, Beşiktaş ve Trabzonspor bunun için de motive olarak sahaya çıkacaklar, normalden daha iyi oynayacaklar.”

BEŞİKTAŞ VE ASTERAS’A ÖVGÜ

Yunanistan Teknik Direktörü Tsanas, Beşiktaş ile Asteras Tripolis'in Avrupa Ligi'nde eşleşmelerini değerlendirdi. “İki maçta da olay olmadı. İki taraf da diğerini son derece misafirperver bir şekilde ağırladı. Türk-Yunan takımlarının maçlarında futbol dışı olayların yaşanmaması çok olumlu bir gelişme” dedi.

47 yaşındaki Tsanas, dünyada adından 2012'de söz ettirdi; Yunanistan U19 Takımı, İspanya ve Portekiz'in bulunduğu gruptan çıktı. İngiltere'yi elemeyi başardı. Finalde, son dakikalarda yenen golle İspanya'ya 1-0 kaybetti. Tsanas, 2013'te Türkiye'de düzenlenen U20 Dünya Kupası'nda da Yunanistan'ı gruptan çıkarmayı başarmıştı.

FIFA Ülkeler Sıralaması

1- Almanya 1725 Puan 2- Arjantin 1538 Puan 3- Kolombiya 1450 Puan 4- Belçika 1417 Puan 5- Hollanda 1374 Puan 24- YUNANİSTAN 856 Puan 45- Macaristan 632 Puan 46- Slovenya 622 Puan 47- K.İrlanda 615 Puan 48- TÜRKİYE 604 Puan 49- Mali 603 Puan 50- Zambiya 594 Puan

Bugün

Yayınlanma Tarihi:09:28,