SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Platini ne işler çeviriyor?

Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin, 17 yıldır görevde olan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in döneminde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına atıfta bulundu.

Güncellenme: 13:04, 12/01/2015
Platini ne işler çeviriyor?

FIFA’nın 29 Mayıs’ta yapılacak kongresi öncesinde adaylar ve delegeler hazırlıklarını hızlandırdı.

UEFA ile FIFA arasında bir çok konuda ters düşülmesi UEFA Başkanı Michel Platini’yi aylar öncesinden harekete geçirirken, Fransız futbol adamı FIFA Başkanı Joseph Blatter’i koltuğundan etmek adına kulisleri başlattı. Her fırsatta Blatter’in artık çok yaşlandığını ve bırakması gerektiğini söyleyen Platini, Zürih’te Ballon D’Or (Altın Top ödülleri) töreni nedeniyle orada bulunan delegasyon ile yakın temaslar kurarak fikir alış-verişinde bulunuyor. Oy kullanma hakkına sahip kişileri Blatter’in değişimi için ikna etmeye çalışan Platini bu konuda bayağı bir mesafe katetti.

Bu arada 39 yaşındaki Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin’in Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanlığına aday olmasına rağmen 3. bir adayın çıkması gerektiğini savunan Platini’nin önümüzdeki günlerde bir sürpriz yapması bekleniyor. Platini, FIFA başkanlığına aday olmayacağını bir kaç kez dile getirse de ya bir sürpriz yaparak kararını değiştirmesi ya da Avrupa’dan bir aday göstererek O’nu desteklemesi de ihtimaller arasında yer alıyor. 3. bir aday çıkmazsa Platini, Prens Ali Bin El Hüseyin’i destekleyecek.

Aynı zamanda Ürdün ve Batı Asya Futbol Federasyonları Başkanı olan Prens aday olurken dünya futbolunu yöneten FIFA’da değişim zamanının geldiğini söylemişti. Prens Ali Bin El Hüseyin, “Artık yönetimsel tartışmalardan sıyrılıp yeniden sporun kendisine dönme vakti” demişti. Ürdün Prensi bu sözleri ile 17 yıldır görevde olan FIFA Başkanı Sepp Blatter’in döneminde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına atıfta bulunmuş oldu.

Blatter ve El Hüseyin’in dışında Jerome Champagne’nın da FIFA başkanlığı için aday olacağı konuşulurken, Platini; “Ben her iki adayı da desteklemiyorum. Umarım yakın zamanda FIFA başkanlık seçimi için üçüncü bir aday daha çıkar” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamasından sonra Prens El Hüseyin’in aday olması, akıllara, “Platini, Prensi mi destekliyor” sorusunu da beraberinde getirmişti.

Yayınlanma Tarihi:13:02,