SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Faruk Işık ve Ünal Aysal ‘Unit’te buluştu

Galatasaray Spor Kulübü'nün 8 ay boyunca Genel Koordinatörlük görevini yürüten Faruk Işık, Unit Grup’a Genel Koordinatör oldu.

Güncellenme: 19:09, 12/01/2015
Faruk Işık ve Ünal Aysal ‘Unit’te buluştu

Galatasaray'ın Genel Koordinatörlük görevini 8 ay yürüten ve 25 Ekim'de ayrılan bankacı Faruk Işık ile kulübün eski başkanı Ünal Aysal'ın yolları yine kesişti. Faruk Işık, Aysal'ın 1974 yılında Brüksel'de kurduğu Unit Grup'a Genel Koordinatör oldu. Unit, başta Türkiye olmak üzere Doğu Avrupa ve Orta Doğu'da enerji sektöründe proje geliştirme, yatırım, finansman, yönetim ve anahtar teslim elektrik santrali inşaası konusunda uzmanlaşmış bir enerji şirketler grubu. Şirket enerji sektörüne 1980’lerin başında anahtar teslimi elektrik müteahhiti olarak girmiş. İlk olarak da İran’da yaklaşık 4000 MW’lık santrallerin anahtar teslim inşaasını gerçekleştirmiş. 1999 yılında, Unit’in bağlı kuruluşu Uni-Mar, 480 MW kapasiteli doğalgaz elektrik santralini tamamlamış ve Türkiye’nin ilk özel sektör yap-işlet-devret santraline imza atmış. Unit, yurtiçinde ve yurtdışında devam eden yatırımları ve projeleri ile kaynaklarına göre enerji üretimini çeşitlendirerek faaliyet alanını genişletmek istiyor.

Faruk Işık, finans piyasalarının da çok yakından tanıdığı bir isim. Yatırım bankalarında üst düzey yöneticilik yapan Işık, 11 yıl Ata Grubu'nda CEO ve yönetim kurulu başkan vekilliğine kadar yükselmiş. Ata Grubu'nun ardından Bank of America Merrill Lynch'in Türkiye'deki bankasında COO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Işık, Galatasaray'da göreve başlamadan önce Merrill Lynch Yatırım'ın Türkiye eski başkanı Kubilay Cinemre, Lehman Brothers Türkiye eski CEO'su Uzay Kozak ile Fokus Yatırım Holding ve Fokus Portföy Yönetimi'ni kurmuştu.