SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray kadrosuna kattı ama…

4 büyüklerin fiyasko transferlerini sizler için derledik. İşte o isimler...

JO ALVES (Galatasaray, 2009-10) | Galatasaray'ın büyük umutlarla kiralık olarak kadrosuna kattığı Brezilyalı golcü, 13 maçta sadece 3 gol atarken, sürekli gece hayatındaki performansıyla anıldı. Hakkında "Jo diye aldık, Avarel çıktı" şeklinde espriler yapılan 27 yaşındaki futbolcu şu sıralar Atletico Mineiro forması giyiyor.
CLAUDIO MALDONADO (Fenerbahçe, 2007-08) | Kendisi hakkında o kadar çok şey yazılıp çizildi ki, herkes Türkiye'ye "Yeni bir Gerrard mı geliyor?" diye sormadan edemedi. Fakat sahaya çıktığında sarı-lacivertli taraftarlar büyük hayâl kırıklığı yaşadı ve Şilili oyuncuyla sezon sonunda yollar ayrıldı.
GORDON SCHILDENFELD (Beşiktaş, 2007-08) | O kadar büyük bir hayâl kırıklığı yaşattı ki, Sinan Engin, Seric'in transferinin ardından, "Gordon'a göre Maradona'yı aldık." ifadesini kullandı. Gözlerinde problem olduğu gerekçesiyle gönderilen Schildenfeld, Beşiktaş'ta sadece 8 maça çıkabildi.
ALI LUKUNKU (Galatasaray, 2002-03) | Hava toplarındaki etkinliğiyle göze çarpan Lukunku, çıktığı 14 resmi maçta 6 gol atsa da, özellikle teknik anlamdaki yetersizliği nedeniyle esprilere konu olmaktan kurtulamamış, sezon sonunda da gönderilmişti.
VLADIMIR BESCHASTNYKH (Fenerbahçe, 2002-03) | Bazı rivayetlere göre Spartak Moskova'dan transfer edilen golcü oyuncu için yönetici Saadettin Saran, Rus mafyasıyla kapışmıştı. 14 maçta sadece 1 gol atabilen Beschastnykh, oynadığı futbolla değil, sadece ismiyle hafızalara kazındı.
AHMED BARUSSO (Galatasaray, 2007-08) | Linderoth'un uzun süreli sakatlığı, devre arasında Galatasaray'ı alternatif arayışına sokmuştu. Transfer edilen isim ise, "geleceğin yıldızı" olarak gösterilen Ahmed Barusso oldu. Roma'dan kiralanan Ganalı oyuncu, sadece 3 maça çıkabildi ve geldiği gibi gidenler arasına ismini yazdırdı.
SAYED MOAWAD (Trabzonspor, 2007-08) | Transferinden önce Mısır'ın en iyi sol bek oyuncusu olduğu söyleniyordu. Ancak 28 yaşına kadar kendisini kimsenin keşfedememiş olması, bazı şeylerin işaretçisi gibiydi. Kiralık olarak transfer edilen Moawad sadece 4 maça çıktıktan sonra sezon sonunda Al-Ahly'ye imza attı.
SIMAO (Fenerbahçe, 2001-02) | Transfer edildiğinde 34 yaşında olan Simao ilk açıklamasında, "Buraya tesadüfen gelmedim. Geçen yıl Brezilya'nın en iyi orta saha oyuncusu seçildim. Henüz milli takımda oynamadım ama hedefim milli takım forması giymek." demişti. Sonuç mu? 10 maçlık serüvenin ardından yollar ayrıldı...
ARDIJAN DJOKAJ (Trabzonspor, 2005-06) | Trabzonspor'un mevsimlik yabancılarından sadece birisi olabilen Karadağlı oyuncu 10 maçlık serüveninde kendisini gösteremezken, sezon sonunda Ankaraspor'a kiralandı.
MARIUS MALDARASANU (Beşiktaş, 2002-03) | Lucescu'un Rapid Bükreş'de yöneticilik yapan oğlu Razvan ile yaptığı pazarlıklar sonucu (!) transfer edildiği söylenmişti Maldarasanu'nun. Amaral'ın boşluğunu doldurması beklenen Rumen oyuncu, sadece 4 resmi maça çıkmış ve bunların yalnızca birisinde 90 dakika sahada kalabilmişti.