SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray, River ve Şeren

Galatasaray'ın devre arası kampı kapsamında Alanya'da Arjantin devi River Plate ile karşılaşacak olması akıllara nostaljik bir transfer girişimini getirdi.

Güncellenme: 15:39, 09/01/2015
G.Saray, River ve Şeren

Galatasaray geçtiğimiz sezonlarda Güney Amerika deviyle birçok kez masaya oturmuş; geçmişte Marcelo Gallardo ve Javier Mascherano, günümüzde ise Eder Balanta için pazarlık yapmıştı.

Ancak bu transfer girişimlerinden en ilginci 1959 yılında dayanıyor…

“Berlin Panteri” lakabıyla namını tüm dünyaya duyuran Galatasaray’ın efsane kalecisi Turgay Şeren, 1959 yılında River Plate’ten teklif aldı. 2 Şubat 1959 günü denenmek üzere Güney Amerika deviyle anlaşmaya varan Şeren, 17 Şubat’ta Arjantin’e uçarak önce takımla antrenmanlara çıktı daha sonra da 2 özel maçta oynadı. Turgay Şeren’in kalede gösterdiği performanstan çok etkilenen River Plate yönetimi, transferi sonlandırmak için Galatasaray’la masaya oturdu. Ancak “Turgay’ı bırakmak Galatasaray’a ihanettir” diyen Başkan Sadık Giz, tarihe geçecek bu transferin gerçekleşmesine engel oldu. Şeren de iki günlük Güney Amerika macerasının ardından Galatasaray’a dönmek zorunda kaldı.

Yayınlanma Tarihi:14:41,