SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

THY Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu, gelecek sezon eleme maçları yapılmayacağını açıkladı.

Geçen yıl aralık ayının en iyi basketbolcusu seçilen Maccabi Electralı ABD’li basketbolcu Devin Smith’e ödülünü vermek için İsrail’de basın toplantısı düzenleyen Bertomeu, organizasyonun gelecek planlamasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ligin formatında değişiklikler olacağını belirten Başkan Bertomeu, “Elemeler gelecek sezon yapılmayacak. Bu turun herhangi bir avantajı olduğunu düşünmüyoruz. Bu aşamada basketbola ilginin, eleme maçlarından daha çok ulusal liglere kaymasını hedefliyoruz” dedi.

Bertomeu, eleme maçları ile ulusal lig takviminin çakışması nedeniyle kulüplerin zorluk yaşadığını vurgulayarak, “Takımları, hazır olmamalarına rağmen eylülün sonlarından itibaren oynamaya zorluyoruz. Birçok oyuncu bir hafta önce milli takımı ile turnuvaya katıldığından dinlenme fırsatı bulamıyor. Bu nedenle bu durumun kulüplerin yararına olmadığını düşünerek elemelerin sonlandırılmasına karar verdik” diye konuştu.

Avrupa Ligi’nin bilinirliğinin ve kazancının son yıllarda önemli ölçüde arttığına dikkati çeken Bertomeu, “NBA ile 6-7 yıl içinde benzer bir takvimi uygulayıp, Avrupa ve ABD’de maçlar düzenlemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.