SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden L’Equipe ve spor dünyasından birçok ünlü isim, Paris’te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 12 kişinin acısını paylaşıyor.

Ülkenin günlük spor gazetelerinden L’Equipe, bugünkü baskısında ilk sayfasını bu olaya ayırarak “Özgürlük: 0 – Barbarlık: 12” manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. Gazete ayrıca başlığın altında, olay karşısında gözyaşlarını tutamayan Fransız sporseverlerden oluşan bir karikatüre yer verdi.

Fransız spor medyasının yanı sıra birçok ünlü sporcu da saldırıda hayatını kaybedenlerin acısını paylaştı. Fransız tenisçi Richard Gasquet, ABD’li bisikletçi Lance Armstrong, Fransız basketbolcu Nicolas Batum, Rus satranç efsanesi Garry Kasparov, Fransız biatlet Martin Fourcade, Belçikalı futbolcu Vincent Kompany, Fransız yüzücü Yannick Agnel, İsviçre asıllı Fransız Formula 1 pilotu Romain Grosjean ve Fransız futbolcu Antoine Griezmann başta olmak üzere birçok isim, sosyal medya üzerinden paylaştıkları mesajlarla üzüntülerini ifade etti.

Paris Saint-Germain, Bordeaux, Lille, Monaco ve Olympique Lyon gibi birçok Fransız futbol kulübü de sosyal medya vasıtasıyla saldırıda hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın Fransa ve dünya gündeminde en fazla kullanılan “Je suis Charlie” (Ben Charlie’yim) etiketi, spor dünyasının da mesajlarında ön plana çıkardığı ifade oldu.

Diğer yandan Fransa Futbol Federasyonu, birinci ve ikinci futbol liglerinde hafta sonu oynanacak tüm karşılaşmaların öncesinde birer dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını açıkladı.