SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aziz Yıldırım’dan çok önemli açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım "1 Milyon Üye Projesi" kapsamında yöneticilerle birlikte ziyaret ettiği Kapalıçarşı'da çok önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 17:20, 08/01/2015
Aziz Yıldırım’dan çok önemli açıklamalar

İrfan YİRMİBEŞ | AMK

ERKAN ZENGİN TRANSFERİ

Erkan Zengin’in transferi hakkında görüşleri sorulan Yıldırım, “Bizim ilgimiz şudur, bize geldiler bu bedelle serbest kalacağını ifade ettiler. Kulüp başkanlarını biz de Mahmut Uslu da aradı. ‘Bizim böyle bir düşüncemiz vardı, ama konuşmamız lazım’ dedi. Biz de başkanla konuştuktan sonra konuyu kapadık. Çoçuğu tahrik ederek başka anlamlar çıkartırsa bize zarar verir” diye konuştu.

“TAHMİN DEĞİL, HER ŞEYİ GÖRÜYORUM”

İlk yarıyı lider bitireceğiz tahmininin tutması sorulması üzerine Yıldırım, “Tahmin değil, ben görüyorum her şeyi görüyorum. Lider bitirmemiz normal ama daha farklı olurdu. Eskişehir ve Akhisar maçlarında oyuncularımız beklediğimiz puanları kaybetti. Bunun karşılığında Beşiktaş 3 neticeli maçtı orada da yendik. En azından 4-5 puan daha fazla almalıydık” dedi.

FORVET TRANSFERİ VE EMENİKE KONUSU

Devre arasında forvet transeri yapacak mısınız sorusu üzerine Yıldırım, “Bakacağız ama illa transfer yapacağız diye bir şey yok. İsmail olabilir dedi, Sow'un durumundan olabilir” ifadelerini kullandı.

Emenike’nin takımdan ayrılmak istediği iddiaları hakkında fikri sorulan Yıldırım, “Emenike hakkında kendi kendinize çıkarıyorsunuz uyduruyorsunuz. Menajerler basın hepsi ortak olmuşlar. Ben menajerini aradım konuştum. Herhangi bir şey var mı benim bilgim dışında bir şeyler mi oluyor dedim. Hayır ded. İngiltere'den bir menajerlik bürosu aramış bunları. Demiş ki “Fenerbahçe satmak istiyorsa şey yapalım” diye onlar da hayır demiş. Öyle bir şey yok. Emenike bizim oyuncumuz. Emenike ile ilgili kulübe kimseden gelen teklif yok” diye konuştu.

YABANCI KURALI

Başkan Yıldırım, değişen yabancı kuralı hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

” Yabancı kuralı hakkında arkadaşlarla toplantı yapacağız. Mahkemeden sonra toplantı yapacağız görüşeceğiz değerlendireceğiz kamuoyuna açıklama yapacağız. Yeniden yargılama başlasın biz buradayız.”

ALEX’E JÜBİLE YAPILACAK MI?

Alex’e jübile yapılması konusunda yumuşama oldu mu sorusuna Yıldırım, “Aziz Yıldırım kaç yılında başkan oldu? Başkan olduğundan bugüne bir futbolcuya jübile yaptı mı? Jübile yapmasıyla ilgili düşüncem başka. 17 senedir hiçbir kimseye jübile yapmamışım.” diye yanıt verdi.

1 MİLYON ÜYE PROJESİ

Yıldırım, “1 milyon üye gayet iyi gidiyor. Bütün kulüplerin de bunu yapması lazım. 18 kulübün de üye profillerini artırarak ekonomik anlamda belli bir noktaya getirmesi lazım. Aksi halde bugünkü durumdan daha zor duruma gelir. İlgi gayet iyi 1-2 günde olacak bir şey değil. Ben iki gazete okuyorum. Hürriyet ve Sözcü. Önüme gelen iki gazete. Doğruları yazın.”

BÜLENT UYGUN’A CEVAP

Yıldırım, “Ben İstanbul'da yaşıyorum, Ankara'da düğün. Herkesin düğününe gidebilmem için şartların oluşması gerekiyor. Şartlar oluşmuyor ki. Bugün 2 tane cenaze vardı birine gidebildim. 8 parçaya bölünecek halim yok.”

DIEGO KONUSU

Yıldırım, “Diego gayet iyi, mutlu. Zaman lazım, her transfer verimli olacak diye bir kaide yok. Zaman gerekiyor. Bazı oyuncu gelir gelmez uyum sağlıyor. Diego belli bir zaman istiyor, ikinci yarıda faydalı olacak. Eksik yerimiz orasıydı bir tek oraya transfer yaptık, başka bir yere transfer yapmadık. Yine aynı şeyi yapacağız merak etmeyin transfer yaparsak bir tane yaparız lazım olan yere. Hocanın istediği yere, istediği doğrultusunda.

MALİ KRİTERDEN BAHSEDEN FEDERASYON KULÜPLERİN ALACAKLARINI ZAMANINDA ÖDEMELİ

TFF açıklama yaptı, bu benim şahsi görüşüm kulübü bağlamaz. Mali kriter deniyor. Sanki açıklamayı yapan insanlar futbolun içinde değiller gibi geldi bana. Mali kriterle ilgili açıklama yapması için Federasyonun bütün kulüplerin alacaklarını, kulüplerin ödeme planına göre ödemesi lazım. Bunu yeniden düzenlemek lazım. Aralık sonunda maaş ödüyorsak Aralık sonuna kadarki bütün alacaklarımızın federasyon tarafından ödenmesi lazım ki biz de sporculara ödeyelim.

UEFA’DAN ALACAĞIM VAR, UEFA ÖNCE BENİM PARAMI ÖDEYECEK

UEFA VE TFF KURALI OLABİLMESİ İÇİN MALİ KRİTERİN GEREĞİ OLAN KULÜPLERİN ALACAKLARIN ÖDEMESİ LAZIM

Kulüplerin hep UEFA'da borcu yok, alacağı da var Fenerbahçe Spor Kulübü'nün. Biz 1.5 yıldır UEFA'dan Şampiyonlar Ligi'nden dolayı katılım paramız 2 milyon 100 bin Euro'yu alamadık alamıyoruz. Yazışmalar gidiyor geliyor alamıyoruz. UEFA bize ceza veremez, UEFA önce benim paramı ödeyecek. UEFA'ya ben müracaat ediyorum, Roberto Carlos anlaşma yapıyorum giderken “1 milyon dolar Fenerbahçe'ye ödeyeceğim, bonservisimi alıp gideceğim” UEFA bizim lehimize karar veriyor, ondan sonra hiçbir işlem yapmıyor kararı durduruyor. Benim UEFA'dan alacaklarım var. Önce UEFA kriterlere uyacak. Biz sesimizi çıkarmıyoruz konuşmuyoruz etmiyoruz diye herkes UEFA ve TFF kuralı. İkisinde de kural yok, kuralın olabilmesi için mali kriterin gereği olan kulüplerin alacaklarını ödemesi lazım.

YAYIN İHALESİ YENİDEN DÜZENLENMELİ, KAYBIMIZ KARŞILANMAZSA HAVUZ BOZULUR

En önemlisi havuz yayın ihalesi bugün çalışmalara başlıyoruz. Yayın ihalesinin şu anki durumu yeniden gözden geçirilmeli. Fenerbahçe Spor Kulübü bugün 35 milyon dolar havuzdan para alıyor. Ama havuzda olmasa Fenerbahçe dışarıda birine satsa 2010 yılında 125 milyon dolar veriyorlardı. Bugün de en az 125-150 milyon dolardır. Aldığı para 35, en azından arada 85 milyon dolar fark var. Bu 85 milyon doları Fenerbahçe'ye ya TFF öder ya devlet öder, ödemezse havuz bozulur. Mali kriter tutmaz, hem vergi alacaksın hem her türlü operasyonu yapacaksın ben kanuni bütün görevleri yerine getireceğim kulüp olarak ama bir taratan sen beni hakkımı gaspedeceksin. Ben o hakkımdan faydalanmadığım için bankadan borç alacağım ya da vergimi ödemeyecek duruma düşeceğim. Beni serbest bırakacaksnı. Ben istediğim yere televizyon hakkımı satacağım oradan gelen gelirle de mali kritere tamamlayacağım. O zaman benim söz söylememe hakkım yok.

BU SENE STAT GELİRİM YOK

Geçen sene 30-40 trilyona yakın arasında statta geliri vardı, bu sene yok. Geçen sene 32 bin kombine vardı, bu sene 20 bin kombine var. Yüzde 50 azalma var sebebi var  passolig diyorlar Passolif de kaçan rakam kadar olan parayı bana bir yer verecek ama kim verirse versin. Ne amaçla yapıyorlarsa benim kayıplarımı karşılayacaklar.

Neden stattan kaçıyorlar bu insanlar sebebini ortaya koyun. Nden tribüne gelmiyor neden kaçıyor onları yapmaya çalıyalıkm bizi uyarır yol Suçu hepq

BEN HAKKIMI ALAMIYORUM, YAYINI SERBEST BIRAK, BEN DE İSTEDİĞİM YERLE ANLAŞAYIM, KULÜBÜ İYİ İDARE EDEYİM

Kriterlere evet diyoruz ama benim de haklarımı açsınlar. Havuzdan biz çıkalım biz istediğimiz yerle anlaşma yapalım. Passolig'den dolayı bir zarar varsa öyle olduğunu söylüyorlar, kayıplarını karşılasınlar o zaman ben Fenerbahçe Spor Kulübü olarak devletin her istediğini yerine getireceğiz. Vergimizi veriyoruz, sigorta ödüyoruz, ama bankadan alıp ödüyoruz, kulübü borçlandırıyoruz. Ben hakkımı alamıyorum. Yayını serbest bırak ben bankadan para almayayım kulübü de iyi idare edeyim.

MALİ KRİTERE UYALIM DA ÖNÜMÜ KESMİŞSİN

Mali kritere uyalım da önümü kesmişsin UEFA'dan paramı alamıyorum. Federasyondan 3 gün önce telefon ettik oyunculara para ödeyeceğiz dedik 3.6 trilyon para gönderiler. Onlar da Diğitürk para ödemiyor diyor doğru yanlış bilemiyorum. Herkes sisteminde giderse her şey doğur olur. Sisteminde gitmezse yalnız kulüpten bir şey beklemesin kimse

GENÇ OYUNCULARLA İLGİLİ OLARAK

Benim çerçevem belli, genç oyuncuları oynatın ve kazanalım ama genç oyuncular sahaya çıktıkları zaman Fenerbahçe'de oynayabilecek görüntü vermiyorlar. Vermediği zaman oyuncular da antrenör de herkes lazım oluyor. Genç oyuncular çıktığı zaman çok gol yediği zaman o zaman tenkit başlıyor. Gençler oynasın diyorsunuz gençler oynadığı zaman da faturayı oynatana kesiyorsunuz. Bizim sıkıntımız bu. Gençler oynadığı zaman orada alınan başarısız neticeden dolayı antrenörleri ve diğer insanları yıpratmasalar tenkit etmeseler antrenör moral olarak bozuluyor gençler kazanılmıyor. Gençlerin bu şekilde kazanılma şansı yok ne yazık ki.

Yayınlanma Tarihi:16:47,