SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yabancı kararı neler getirecek?

Federasyon ve kulüp yöneticileri, yeni yabancı kuralının Türk futboluna çağ atlatacağına inanıyor ancak sınırların kalkması futbol dünyasını ikiye bölmüş durumda. Yapılan değişikliklerin olumlu ve olumsuz tarafları da bulunuyor

Güncellenme: 08:44, 07/01/2015
Yabancı kararı neler getirecek?

TÜRKİYE Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ile yaptığı toplantı sonrasında yeni yabancı kuralını açıkladı. Buna göre kulüpler artık 28 kişilik kadrolarında 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek. İlk 11'in tamamı yabancılardan oluşabilecek. 18 kişilik kadroda 1'i kaleci olmak üzere 7 yerli futbolcu yer alacak. Yerli isimlerden en az 1'i altyapıdan yetişmiş olacak. Ancak bir şart var. TFF, sadece vergi, sigorta, UEFA, FIFA ve futbolcu borcu olmayan kulüplerin yeni kurallara göre yabancı transferi yapabileceğini açıkladı.

KULÜPLER BASKI YAPTI

ANCAK borçlarını yapılandıranlara da transfer hakkı tanıyarak tüm kulüplerin önünü açtı. Bu kuralın açıklanması sonrası tartışmalar alevlendi. Kararın Türk futbolunu ileri götüreceğini düşünenler de var, geriye gidişin devam edeceğine inananlar da. TFF, bu kararı alırken Kulüpler Birliği'nin büyük baskısı doğrultusunda hareket etti. Peki 14 yabancıya izin verilmesinin artıları, eksileri neler?

 

 

Yayınlanma Tarihi:08:43,