SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonluk favorisini açıkladı

Bosna Hersekli eski futbolcu ve antrenör Elvir Balic, "Fenerbahçe'nin en tecrübeli takıma ve ligi zirvede tamamlamak adına en büyük şansa sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.

Güncellenme: 11:49, 07/01/2015
Şampiyonluk favorisini açıkladı
Bosna Hersekli eski milli  futbolcu ve antrenör Elvir Balic, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında “en iyi futbol oynayan” takımın Beşiktaş olduğunu söyledi.
Futbolculuk kariyeri boyunca Fenerbahçe, Galatasaray ve Real Madrid  gibi takımlarda forma giyen, daha sonra Bosna Hersek A Milli Futbol Takımı’nda  Safet Susic’in yardımcılığını yapan Balic yaptığı açıklamada, Spor  Toto Süper Lig’in ilk yarısını, yabancı kuralındaki değişikliği, gelecek  planlarını ve Bosna Hersek A Milli Futbol Takımı’ndaki teknik direktör  değişikliğini değerlendirdi.
Beşiktaş’ın, ligin ilk yarısında iyi bir futbol sergilediğini ifade  eden Balic, “İlk yarıda en iyi futbol oynayan takım Beşiktaş oldu ama yine de  Galatasaray’a mağlup oldular. Şimdi puan durumunun üst kısmı oldukça dramatik bir  hal aldı” dedi.
Balic, şampiyonluk için tahminde bulunmanın henüz erken olduğunu  belirterek, “Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın bir puan önünde lider durumda  ancak bu çok büyük bir avantaj sayılmaz. Yine de Fenerbahçe’nin en tecrübeli  takıma ve ligi zirvede tamamlamak adına en büyük şansa sahip olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yabancı kuralı konusundaki  değişikliğini de değerlendiren Balic, bu kural değişikliğinin, ligi ve ligde  mücadele eden takımları güçlendirmek adına atılmış bir adım olabileceğini  söyledi.
Balic, Türk takımlarının son yıllarda Avrupa’da büyük başarılar elde  edemediğine işaret ederek, federasyonun kural değişikliğine gitmesindeki bir  diğer etkenin bu olabileceğini belirtti. Kural değişikliğinin, Türk futboluna yapılan yatırımı arttıracağını  kaydeden Balic, yine de “kendisini kanıtlamış” yabancıların transfer edilmesiyle  yerli genç futbolcuların “kaybolacağını” ifade etti.
Türkiye ve Azerbaycan’dan teklif 
Balic, Bosna Hersek A Milli Futbol Takımı’ndaki görevi son bulduktan  sonra Türkiye ve Azerbaycan’dan bazı teklifler aldığını belirterek, “Safet Susic  ile Çaykur Rizespor’un başına geçmemiz yönünde bir teklif vardı ancak bu  gerçekleşmedi. Azerbaycan’daki bazı takımlardan da teknik direktörlük teklifi  aldım ancak dürüst olmak gerekirse bunlar çok da ilgimi çekmedi. Türkiye’de ya da  futbol konusunda güçlü olan bir ülkede, hedefleri olan, ciddi bir kulüpte  çalışmak istiyorum” diye konuştu.
Kariyerine teknik direktör olarak devam etmek istediğini vurgulayan  Balic, sadece Safet Susic’in “yardımcı antrenörü” olabileceğini ifade etti. Balic, kariyerindeki en büyük iki başarının Real Madrid forması ile  Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamak ve yardımcı antrenörlüğünü yaptığı Bosna  Hersek A Milli Futbol Takımı ile 2014 Dünya Kupası’na katılmak olduğunu  belirterek, “Futbolcuyken en büyük hedefim Dünya Kupası’na katılmaktı ancak bunu  başaramadım. Dileğim, milli takımda antrenörlük yaparken gerçekleşti. Brezilya’da  olmak harikaydı” ifadelerini kullandı.
“Bazdarevic, doğru tercih” 
Milli takımda beş yıl yardımcılığını yaptığı Safet Susic’in ardından  göreve getirilen Mehmed Bazdarevic ve ekibine başarı dileyen Balic, Bosna Hersek  Futbol Federasyonu’nun Susic’ten boşalan koltuğa Bazdarevic’i getirmesinin “doğru  bir tercih” olduğunu söyledi.
Balic, Bazdarevic’in tecrübeli bir isim olduğuna dikkati çekerek, “En  önemlisi takım içindeki olumlu atmosferin geri gelmesi ve Bazdarevic’in oyuncular  tarafından kabul edilmesi” dedi.