SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA’da başkanlık yarışı

Dünya futbolunun patronluğunu 17 yıldır sürdüren 78 yaşındaki Blatter, mayıs ayındaki seçimde 5. kez FIFA Başkanı seçilmek istiyor. Son 2 seçimin aksine bu kez Blatter'in karşısında rakipler olacak.

Güncellenme: 14:40, 07/01/2015
FIFA’da başkanlık yarışı
FIFA başkanlığını 17 yıldır  yürüten 78 yaşındaki Sepp Blatter, mayıs ayındaki seçimde 5. kez başkan seçilmek  için mücadele edecek.
İsviçre’nin Zürih kentinde 29 Mayıs’ta yapılacak 65. FIFA  Kongresi’ndeki başkanlık seçiminde, daha önceki iki seçimin aksine rekabet  yaşanacak. Çünkü 2007 ve 2011’deki kongrelere tek aday olarak giren mevcut başkan  Sepp Blatter’in karşısında bu kez rakipleri olacak.
1998’de katıldığı ilk seçimde eski UEFA Başkanı Lennart Johansson’u,  2002’de de halen Afrika Futbol Konfederasyonu’nun (CAF) başkanlık koltuğunda  oturan Issa Hayatou’yu ekarte eden Blatter, bu defa en az 2 adayla baş etmek  zorunda. Zira eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Fransız Jerome Champagne ve  FIFA Asbaşkanı Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Blatter’a karşı seçimlerde boy  gösterecek.
Blatter 82 yaşına kadar başkanlık yapma peşinde 
Dört dönemdir FIFA başkanlığını sürdüren 78 yaşındaki Blatter, 5. kez  dünya futbolunun patronu olması halinde, göreve 4 yıl daha devam edecek. 1904’te  kurulan FIFA’nın 8. başkanı Blatter böylece görevi devraldığı 7. başkan Joao  Havelange gibi 82 yaşındayken başkanlık koltuğunda oturacak.
Blatter ayrıca 33 yılla “en uzun süre FIFA başkanlığı yapan” Jules  Rimet’yi de yaş bakımından geçecek. Çünkü 3. FIFA Başkanı Rimet, görevini 81  yaşındayken Rodolphe Seeldrayers’e devretmişti.
Başkanlığı öncesi FIFA’da aldığı görevler (1975-1981’de teknik  sorumlu, 1981-1998’de genel sekreter) dışında 1972 ve 1976’daki olimpiyatların  organizasyonu, İsviçre Buz Hokeyi Federasyonu genel sekreterliği, İsviçreli saat  markası Longines’de yöneticilik gibi farklı pozisyonlarda çalışan Blatter ile 5.  kez başkan seçilmek arasındaki en büyük engel, “Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası  evsahipliğine hak kazandığı süreçteki rüşvet iddiaları” gibi görünüyor.
2009’daki FIFA İcra Kurulu ve 2011’deki FIFA başkanlığı seçimlerinde  rüşvet verdiği gerekçesiyle ömür boyu hak mahrumiyeti cezası verilen 1996’dan  2011’e kadar FIFA İcra Kurulu üyesi ve 2002’den 2011’e kadar da Afrika Futbol  Konfederasyonu (AFC) Başkanı olan Muhammed bin Hammam’ın, ülkesinin 2022 Dünya  Kupası’nın evsahipliğini kazanması için birçok üst düzey yetkiliye rüşvet verdiği  iddia edilmişti.
Adaylık sürecini inceleyen FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu  Başkanı Michael Garcia’nın, soruşturmanın kapatılması kararına yaptığı itirazın  FIFA Disiplin Kurulu’nca reddedilmesinin ardından istifa etmesi, Blatter’in  imajını olumsuz etkiledi. 430 sayfalık bir rapor hazırlayan Garcia, raporu ele  alan FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu Başkanı Hans-Joachim Eckert’ın hazırladığı  ve soruşturmanın kapatılmasını öngören 42 sayfalık değerlendirmeye, somut bilgi  yetersizliği ve verilerin hatalı olması iddiasıyla itiraz etmişti.
Blatter’e tanıdık rakip: Champagne 
65. FIFA Kongresi’nde başkanlık için yarışacağını açıklayan ilk isim,  Blatter’ın 2002-2005 yıllarında birlikte çalıştığı eski FIFA Genel Sekreter  Yardımcısı Jerome Champagne oldu. Eski Fransız diplomat Champagne, 2014’ün ocak ayında adaylığını ilan  ettiği toplantıda, “Farklı bir FIFA’ya ihtiyacımız var. Daha demokratik, daha  saygın, daha iyi davranış sergileyen ve daha fazla çalışan bir FIFA’ya” ifadelerini kullanmıştı.
Futbolun yaşayan efsanelerinden Pele’nin desteklediği 56 yaşındaki  eski FIFA yöneticisi, 1983-1998 yıllarında Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli  görevlerde bulundu. Champagne’ın FIFA serüveni, Fransa’da düzenlenen 1998 FIFA  Dünya Kupası’nın ardından başladı. Fransa 1998’de, Diplomatik Danışman ve  Organizasyon Komitesi Protokol Başkanlığı görevini üstlenen Champagne, 1999’da 11 yıllık FIFA kariyerine adım attı.
Champagne, 1999-2002 yıllarında FIFA Başkanı Uluslararası Danışmanı,  2002-2005 yıllarında Genel Sekreter Yardımcısı, 2005-2007 yıllarında Başkan  Temsilcisi ve 2007-2010’da ise Uluslararası İlişkiler Direktörü olarak çalıştı.
Champagne, 2010’dan bu yana Kosova, Filistin, Kongo ve Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerin futbol federasyonlarında bağımsız danışman olarak  çalışmalarını sürdürüyordu.
Ürdün Prensi, ilk Müslüman FIFA Başkanı olmaya çalışacak 
Mevcut FIFA yönetimindeki asbaşkanlar arasında yer alan ve ülkesinin  futbol federasyonu başkanlığını da yürüten Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in de  adaylığını duyurmasıyla yarış, daha da kızıştı.
Garcia’nın 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası adaylıklarıyla ilgili  hazırladığı raporun kamuoyuyla paylaşılması çağrısında bulunan birkaç FIFA  yetkilisinden biri olan Hüseyin, kampanyasında  başarılı olması durumunda “ilk  Müslüman ve Avrupa veya Amerika kıtası dışından seçilen ilk FIFA Başkanı”  unvanlarını alacak.
UEFA Başkanı Michel Platini’nin desteğini arkasına alması, 39  yaşındaki prensin şansını arttıran önemli bir faktör. Hakkında iddialar çıkmasına  karşın mevcut görevine odaklanmak istediği için FIFA başkanlığına aday  olmayacağını açıklayan Platini, Blatter ya da Champagne’ı desteklemeyeceğini  belirterek, “Blatter’ı 1998 yılındaki seçimlerde destekledim çünkü o zaman için  doğru insandı ancak zamanının dolduğuna inanıyorum. FIFA’ya artık yeni bir soluk  kazandırılması gerek” yorumunu yapmıştı.