SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ankaragücü ‘Kayyum’ yolunda

Türk futbolunun köklü kulüplerinden Ankaragücü'nde sıkıntılar bitmek bilmiyor. Büyük maddi kriz için olan Sarı-Lacivertliler'de 10 Ocak 2015 tarihine ertelenen olağan genel kurulunda başkanlığa aday çıkmaması halinde kulüp 'kayyum'a gidecek.

Güncellenme: 11:44, 07/01/2015
Ankaragücü ‘Kayyum’ yolunda

MKE Ankaragücü’nün 10 Ocak 2015 tarihine ertelenen olağan genel kurulunda başkanlığa aday çıkmaması halinde kulüp ‘kayyum’a gidecek. Eski başkan Mehmet Yiğiner’in istifası ile son iki aydır MKE Ankaragücü Kulübü’ne başkanlık yapan Metin Akyüz, kongre öncesinde kulübün şu anki durumunu gazetecilere değerlendirdi.

Başkan Akyüz; ”Bu kulübe renklerini veren Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

“BURASI KİMSENİN MALI DEĞİL”

Mehmet Yiğiner döneminde başkan vekili olduğunu belirten Akyüz şu açıklamalarda bulundu: ”O dönemde takım şampiyonluğa oynayan play-off mücadelesinde talihsizce elendik. O dönemi başarısızlık olarak görmüyorum. Ankaragücü tarihinde ilk defa ikinci ligde olsa şampiyonluğa oynadı. Benin başkanlığım 2 aylık bir dönemi kapsıyor. Buda 10 Ocak’ta ki kongreye götürme dönemidir. Kongreye kadar ben başkanım. Sayılı günümüz kaldı ama başkanlıkla ilgili çalışmalar devam ediyor. Biz Osmanlı’dan emanet bir kulübüz. Baktığımız zaman kuruluşumuz 1910. Baktığımız zaman ilk başkanımız Kazım Bey. O tarihten günümüze kadar başkanlar gelip geçti. Burası kimsenin malı değil. Burası Ankara’nın, Türkiye’nin malı olması gerekirken ama enteresan bir şekilde Ankaragücü vebalıymış gibi kimse yanaşmıyor”

“ADAY ÇIKMADIĞI ZAMAN KULÜP KAYYUMA GİDİYOR”

Daha önce kulüpte görev yapmış arkadaşlarla sohbetleri olduğunu belirten başkan Metin Akyüz; ” kendilerini davet ettik. Gerek cumhurbaşkanımızdan, gerek başbakanımızdan ve bakanımızdan randevu talep ettik. Bir kısmı dönüş yaptı bazılarını ise programları bu döneme yetişmedi. Ama inanıyorum ki Ankara Ankaragücü’ne sahip çıkacaktır. Ankara Başkent, Başkent Türkiye’ni kalbi her tarafa sahip çıkıyor ancak bir Ankaragücü’ne sahip çıkamıyor. Ankara’da yaşayan iş adamları, belediye başkanları, sanayi ve ticaret odasıyla görüşme talebinde bulunduk. Şimdi 10 Ocakta aday çıkmadı diyelim. Aday çıkmadığı zaman Ankaragücü’nün sonu iyi değil. Neden iyi değil aday çıkmadığı zaman kulüp kayyuma gidiyor. Kayyuma devredildiği zaman şuan aylık kulübün 1 milyon lira gideri var ve bu kulüp altyapısında bin tane çocuk var. Geriye baktığımızda Ankaragücü’nde yetişimi süper ligde oynayan birçok isim var. Neden Ankaragücü bu hale geldi biz bunun kavgasını yapmıyoruz. Geleceği düşünüyoruz. 10 Ocak’ta eğer bir aday çıkmazsa ve eğer ki aday çıkacaksa o adayın buraya parsıyla gelmesi lazım. Ankaragücü’nün şuan ki tek ihtiyacı maddi sıkıntılarını giderilmesidir. O nedenle maddi gücü olan insanların gelmesi lazım”diye konuştu

“DÖNEMİMİZDE 30 MİLYON CİVARINDA BORÇ ÖDEDİK”

Bana aday mısın diye soruyorlar diyen Akyüz kendi dönemlerinde 30 milyon civarında borç ödediklerini belirtti. Akyüz: ”Bakıldığında 3 yıldır yöneyimdeyiz. Bizde tükenme noktasına geldik. Mehmet Yiğiner döneminde 30 milyona yakın kaynak bulunmuş. Böylece Ankaragücü’nün borçları azaltılmış. Bu durum diğer kulüplere bakıldığında pek nadirdir. Afrika’ya kadar gidildi bire bir görüşmeler pazarlıklar yapıldı ve borç aşağıya çekildi. 30 küsü dosyadan 19 tanesi Ankaragücü’nün sırtından kalktı. En son Brigel dosyası vardı 24 bin avro. Bu ödenmediği takdirde 1 milyon avroya çıkacaktı borç. Biz bunu da Mehmet Erdem transferinden gelen parayla ödedik. Ankaragücü’ne aday çıkmazsa durumu hiç iyi değil. Divan teşekkül ettiğinde aday çıkmazsa divan dernekler masasına başvuracak ve kulübü bir şekilde bir yerlere teslim etmek zorunda. Şuan Ankaragücü’nün sırtında 70 milyon borç yükü var. Bu borcu biz yapmadık ve geçmişin borcunu ödedik. Bundan sonrasına bizimde dayanacak gücümüz kalmadı. Daha önceki yöneticilerimizle ve abilerimizle bizzat görüşüyorum. Ankaragücü’ne destek olmalarını talep ediyoruz. Olanlar var olmayanlar var. Kulağımıza gelen bir takım çalışmalar olduğunu biliyoruz. Ankaragücü imalatı-harbiye ruhuyla kurulmuş bir kulüptür. Osmanlı döneminde savunma sanayinde silah fabrikasında görevli işçiler tarafından kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde fabrika Ankara’ya taşınınca kulüpte Ankara’ya getirilmiş. Bu kulübe renklerini veren Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa kemal Atatürk’tür. Renklerine baktığınızda kavunun sarısı üzümün morudur. Ama burada maçtan çıkıp cepheye silah yetiştireceğim diye çalışan futbol oynayan insanlarla ve cephede şehit olanlarla bu takım yürümüştür. Şehitlerin ve gazilerin hakkı var burada. Burada Ankara’nın Türkiye’nin takıma topyekûn sahip çıkması lazım” dedi.

“TFF’DEN ALACAKLI FIFA’YA BORÇLU KULÜBÜZ”

Futbol Federasyonu’ndan alacaklı FİFA’ya borçlu bir kulüp olduklarını ifade eden Metin Akyüz, son olarak şunları söyledi: ”federasyon tarafından haciz olduğu gerekçesiyle alacaklarımız ödenmiyor. Türkiye’yi dünyaya rezil etmeye kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum. Bizim FİFA’ya olan kefaretimiz Futbol Federasyonu’nun üzerinde. Eğer bir kesinti yapılacaksa gelirlerden FİFA ile ilgili borçlar kapatılmalı bu gelirlerden. Ankaragücü’nün en büyük derdi sıkıntısı FIFA’dır.

FIFA’ya borçlar ödenmediği takdirde önde 3 sonra 6 puan daha sonrasından ise küme düşürme olacaktır. Eğer bu kulp bunları yaşarsa amatörde bile oynaması zor duruma gelir.  Sosyal medyada kulüple ilgili aslı astarı olamayan haberleri çıkarılıyor. Yönetime talip olacak insanlar varsa bunları görünce ben gelip yönetici olacağız para vereceğim, mesaimi vereceğim sonra küfür işiteceğim diye korkudan gelmiyorlar. O arkadaşların bu korkuyu yenmeleri lazım. Ankaragücü taraftarı neyin ne olduğunu anladı.  Anlamadıysa da anlaması lazım. Kulüp bitiyor. Ankaragücü’nün kapısına kilit vuruluyor. Bu kilit vurulduğu zaman Ankaragücü’nde hiçbir şey kalacağını düşünmüyorum. 10 Ocak tarihinde paralı bir aday çıkmazsa Ankaragücü’nün sonu dernekler masası sonrası kayyum ve kapıya kilit vurulmasıdır.

Bir Ankara bir Türkiye Ankaragücü’ne Ankara’nın markasına sahip çıkamıyorsa işi adamlarına sesleniyorum Ankaragücü’ne sahip çıkmanız lazım. Ankaragücü çocuklarımızın geleceğidir. Bu geleceğe sahip çıkalım. Biz o sokak çocuklarını alıp futbolcu yapmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi tecilli ve belgelidir. Ankaragücü kamu yararına kurulmuş bir dernektir. Anayasal hüküm ile devletin sahip çıkması gerekirken hiçbir şekilde sahip çıkılmaması bizleri üzüyor. 10 Ocak tarihinde adaylar çıkar ve bu kulübü kurtarırlar diye düşünüyorum” Öte yandan Kendi adakları olan koyunları keserek kulübe bağışlayan Akyüz, Ankaragücü kulübü kurucusu Kemal beyin kemiklerinin sızladığını belirterek kazanılan kupaları göstererek bu kupalara bile haciz koymaya çalışıyorlar yazıktır” diye konuştu.