SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Derbi skorları camiayı ikiye böldü

Beşiktaş Teknik Direktörü türlü zorluklarla mücadele ediyor, beklenmedik sıkıntılar Kartal’ı köşeye sıkıştırıyor. Ancak ortada da bir gerçek var. Siyah-beyazlılar Bilic’le derbi kazanamıyor.

Güncellenme: 09:40, 06/01/2015
Derbi skorları camiayı ikiye böldü

Bilic, Beşiktaş'ın başına geçtiği günden bu yana bir maça bile İnönü Stadı'nda çıkamadı. Atatürk Olimpiyat Stadı'nın kötü ortamına rağmen siyah-beyazlılar hala şampiyonluk yarışının içinde.

Konu derbiye gelince hakem hataları da gözden kaçmıyor. Her derbi öncesinde eksik kalan Beşiktaş, büyük maçlarda da hakem hatalarından kurtulamıyor. Siyah-beyazlılar'ın canı her derbide kararlarla yanıyor.

Kartal'ın ekonomik sıkıntıları ortada… Kadro değeri anlamında Fenerbahçe ve Galatasaray'ın çok gerisinde görünen Beşiktaş, puan cetvelinde ise ezeli rakipleriyle ‘kafa kafaya' mücadele ediyor.

Beşiktaş'ı taraftarsızlık kadar kötü zemin de vuruyor. Ezeli rakiplerin, Atatürk Olimpiyat Stadı'nı bir avantaj olarak görmesi de bunu kanıtlıyor. İkitelli'deki zeminde pasa dayalı oyun sistemini benimseyen Beşiktaş'ı zorluyor.

Hırvat hoca ne Lokomotiv Moskova kariyerinde, ne de Beşiktaş'ta bir derbi maçı bile kazanamadı. Artık kangrene dönen bu sıkıntı, kulüpte ‘fobi' yaratmaya başladı. Carvalhal döneminde başlayan bu durum derbi sendromuna döndü.

Arsenal maçında müthiş bir planla takımını sahaya süren Bilic, aynı tarifeyi Türkiye'de uygulayamıyor. Hep beklenen isimleri görevlendiren Hırvat hoca, ne Galatasaray'a, ne de Fenerbahçe'ye diş geçiremiyor.

Bu sene Süper Lig'de 16 maça çıkan siyah-beyazlılarda 7 futbolcu kırmızı kartla oyundan atıldı. Bu durumu hakem hatalarına bağlasalar da, ciddi bir disiplin sorunu olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Bilic'in yaptığı değişiklikleri, Beşiktaş'ın iki maçını izleyen herhangi bir taraftar da tahmin edebiliyor! Neredeyse her maçta genç yıldız Kerim Frei'yi sonradan oyuna süren Bilic'in bu hareketleri, Beşiktaş'ı ‘tahmin edilebilir' bir takım haline getiriyor.