SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çebi’den çok kritik ve sert açıklamalar!

Beşiktaş Jimnastik Kulübü 2.Başkanı Ahmet Nur Çebi, Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen söyleşide önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 21:04, 06/01/2015
Çebi’den çok kritik ve sert açıklamalar!

İşte Çebi’nin yabancı kuralı ve transferlerden, derbi ve hakemlere kadar olan çok önemli açıklamaları…

YENİ YABANCI KURALI

“Türk sporunda gençlerin fazla ilgili olması bizi motive ediyor. TFF'nin aldığı karar önemli. Türk futbolunun Türkiye futbol federasyonu idare ediyor. Orada değerli teknisyen, yönetici ve hocalar var. Onlar byle bir karar alırken çok tartışmış olduklarını düşünüyorum. Umut ediyorum sonuçlarını hesaplamışlardır. Ancak, Beşiktaş açısından değerlendirirsek, 1 yıl önce çıkan 5 artı 3 uygulamasına kendimizi organize eden bir kulübüz. Transfer politikalaramıız ve kontratlarımızad bu çerçevede hareket ettik. Ancak altı ay sonra ne değişti. Bu sorgulanabilir. Herhalde bunun hesabı kitabı yahımıdı. Beşiktaş mağdur edildi. Çıban başı olmama adına susmayı her zaman tercih ediyoruz. Ancak çok fazla abartmamak lazım. Beşiktaş’ın görüşünü resmi organlarda bulacaksınız. Bu tür kararlar alındığında hemen uygulamaya konulmaz. Eğer konulacaksa o zaman daha evvel alınan karaların her zaman değşiceğini düşünerek korkuyla kulüplerimizi idare edemeyiz. En azından bu geçiş kademeli olabilirdi. Bugün beş artı 3 ise seneye 6 artı 4, 8 artı 6 gibi bir süreç tanınmalıydı. Bunun hemen uygulamaya konulmasını doğru bulmuyorum. Acak mayıs ayından sonraki ocak ayında futbolcuların tamamı yabancı olabilir kararı mı alınacak diye soru olabilir. Bunun beşiktaşa zarar verdiğini şu ortamda düşünüyorum. Kademeli olması hazmedilebilmesi zaman içinde uygulanması gerektiğini düşünüyorum.”

DERBİ VE HAKEMLER

“Hakemlerle ilgili Beşiktaş çok defa mağdur oluyor. Bunun çokluğu zarar vreyior. Velinin kırmızı kartla atılması derbieki kaderini olumsuz etkiledi. Ancak veliye yapılan hareketlere defalarca maruz kaldı. Ama kendisiyle ilgili buna sebebiyet veren oyuncular oyundan atılmadı. Veli birkaç maç önce Adanademir Spor maçında kendisine faul yapılıp kırmızı kartlaatılan oyuncunun hakkını koruyup kartlık olmadığnı söyleyen centilmen futbolcdur. Bu futbolcuyu bu hareketi yapmaya tevessül ettiren ne olmuştur. Hakem hataları rakip oyuncularının tahrik etmesinin etkili olduğunu görürsünüz. Centilmen olan bir çocuğun bu hareket yapmış olması onun tavrının göstergesi değildir. Eğer bu mağlubiyetse velinin olmamasının etkisi büyük. Yöneticsi olarak veli ile gereken konuşmayı hattabir daha yapmaması için gereken cezayı vermek vazifemdir. Ama centilmen bir çocuğun bu hareketi nasıl yaptı.”

“Atiba da kart gördü: Aile içi konularda gerekeni yapıyoruz. Futbolcularımzı kırmızı kartalrdan dolayı takıma zarar veriyor. Atibanın kinde de kırmızı çizgide penaltı atılırken Atiba'an başka ayaklar da vardı, niçin o kart gördü, kamuoyunun takdirine bırakıyorum. TFF türk futbolunu idare eder, kararlarına saygı duymalıyız. Oradaki yöneticiler bu kararı alırken bildikleri olduğunu umuyorum. Ancak, bu uygulama kabul edilebilir değli, Şöyle ki, 6 ay sonra bu uygulama böyle olacak diyemezsiniz, Bunun hazmedilebilir ale getirilmesi lazım. Bir sürece yayılmalıdır. Türk futbolu onlara Beşiktaş bana emanet. Hakemlerle ilgili söyleyecek bir şey kalmadı. Onları Allah'a havale ediyorum.”

VODAFONE ARENA

“İnşaat halinde bir stadımız var. Dışarıda oynuyoruz . kendi evimizde oynayamıyoruz. Bu handikap. Olimpiyat stadının zemini hazıramak için gayret ettiler. Ancak yağıştan sonra hırpalandı. Derbiye hoş olmayan zeminde oynadık. Bunun dezavantaylarını görüyoruz. Taraftarlarımızdan uzakta , onların gelememesi destek verememesi bizi eksik bırakıyor. Taraftar olmadan kulüplere renk verenler olmadan başarı eksik kalıyor. İnşallah önümüzdeki seneler kendi stadımızda oynayacağız. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Stadın uzaklığı, taraftarın ulaşım sorunu ile gelememesi, hava şartları bizi olumsuz etkiledi. Bu rakip takım için de geçerle.Geçen ağustos dedik, tarih uzadı, söz konusu olabiliyor. Hava şartları mali imkan, iş yapan müteahhitlerin koordinasyon eksikliğiyle inşaatımız biraz hatta çok gecikti. Bu stadı ne zaman biteceğini ifade eden başkanın verdiği tarihi tartışmak haddimiz değil. Temenni ediyorum şampiyon oluruz o statta da Allah bize şampiyonluk tattırır diye hayal ediyorum. Bunu futbolcularımıza da söylüyoruz”

ARA TRANSFER DÖNEMİ

“Futbolcularımıza baktığımızda hepsi çok kıymetli çocuklar. Onlar parçamız. Eksiklerimiz var. Ayrılmayı düşünmüyoruz.sağ bek arıyoruz, stoper , ortasaha da bir futbolcuya ihtiyacımız var. En uygun zamanda uyugn şartlarda ocakta oluşursa ocak oluşmazsa haziranda yapacağız. Şampiyon olmak istiyoruz. Ama verdiğmiiz kararların dışına taşmayı düşünmüyoruz. Osize başarı getirmiyor. Karların arkasında durmak zorundayız. İhtiyacımız var.İnşallah ocak sonunda ihtiyaçlarımızı bize uygun şekilde geçiririz.”

TAKIMIN YAŞ ORANI

“Futbol takımının genç olması yönetim olarak doğru planlamadır. Ancak, aralarında da Dembaba, Sosa , gibi biraz daha yaşını başanı almış, 3-5 sene daha tecrübelilerin olmasını doğru buluyoruz. Dozajını ayarlamaya dikkat ediyoruz.”

DEMBA BA KLİBİ

Müslüm Gürses'in, “Hangimiz Düşmedik Kara Sevdaya” şarkısının eşliğinde Dembaba ile ilgili gösterilen klip ilgi gördü. Çebi Dembaba ile ilgili şunları söyledi: Samimi , içten, arkadaşlığı çabuk kaynaşıyor. İlk defa böyle bir yabancı gördüm. Kalbi temiz, gönlü çok açık. İnsana saygısı en üst safhada olan arkadaşlık aile duygusu çok güçlü.bizimle beraber olması bize onur ve keyif veriyor.”

Yayınlanma Tarihi:21:03,