SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) gelecek sezondan itibaren uygulamaya koyacağı yeni yabancı oyuncu kuralını “olumlu” bulduğunu söyledi.

Cavcav, 2015-2016 sezonundan itibaren geçerli olacak, 28 oyuncunun 14’ünün yerli, 14’ünün yabancı olabileceği ve yabancılardan 11’nin istenmesi halinde sahada yer alabileceğiyle ilgili yeni uygulamayı değerlendirdi.

Borcu olan kulüplere transfer yasağı getirilmesindeki maksadın yerli oyuncuların öneminin artması olduğunu vurgulayan Cavcav, “Biz zaten altyapıya önem veren bir takımız. Kadromuz da bunun bir kanıtı. Altyapımızdan gelen 11 futbolcu, A takım kadrosunda yer alıyor. Diğer kulüplere tavsiyem Gençlerbirliği’ni örnek almaları” ifadelerini kullandı.

Cavcav, değişikliğe göre 11 yabancı futbolcunun aynı anda sahada olabileceğini belirterek, “Bunun pek mümkün olabileceğini düşünmüyorum ama yurtdışında varsa bizde neden olmasın? Eskisi gibi hesaplı yabancı futbolcuları kadromuza katabileceğiz. Bunun yanında yerli futbolcular bizim öz evlatlarımız, onlara gözümüz gibi bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in çok değerli bir çalışma yaptığını dile getiren Cavcav, şunları söyledi:

“Bize 1,5 saat konferans verdi ve çalışmasını anlattı. Biz de kulüpler olarak olumlu karşıladık. Yakın zamanda 6+2, 5+3 gibi formüller tartışıldı ama bunlar geride kaldı. Transfer çalışmalarımız zaten devam ediyordu. Hesaplı yabancıları kadromuza katarak, onların içinden yıldızlar çıkararak, yine eski günlerdeki gibi transfer dönemlerinde adımızdan çokça bahsettireceğimize inanıyorum.”