SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Buruk yabancı kuralını değerlendirdi

Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk, "11 yabancı futbolcunun aynı anda sahada olması sıkıntı yaratır mı?" sorusuna ilginç bir yanıt verdi.

Güncellenme: 14:19, 06/01/2015
Buruk yabancı kuralını değerlendirdi

Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk, TFF tarafından İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 23.Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri öncesi basın mensuplarına Süper Lig'in ilk yarısını ve yabancı futbolcu konusundaki yeni düzenlemeyi değerlendirdi.

Buruk, ligin ilk yarısı için 20 puan hedefi koyduklarını belirterek, 21 puan alıp bu amaca ulaştıklarını söyledi. Genç teknik adam, “Ligin başında hedefimiz ilk yarıyı 20 puanın üstünde tamamlamaktı ve 21 puan toplayarak bunu başardık. Aslında bakıldığında çok basit puanlar kaybettik. Ama bizim gibi yeni kurulmuş, genç bir takım için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İSTİKLAL MARŞI AÇISINDAN SIKINTI OLACAK”

“11 yabancı futbolcunun aynı anda sahada olması sıkıntı yaratır mı?” sorusuna Okan Buruk, “İstiklal Marşı açısından sıkıntılı olur” cevabını verdi.

Buruk “Tabii ki alışık olmadığımız bir şey. Yaşayıp görmek lazım. Bu karar Türk futbolcusunu ileri mi götürecek, geriye mi götürecek, rekabet mi yaratacak görmek lazım” dedi. Bu kararın Süper Lig kulüplerini nasıl etkileyeceği konusundaki görüşlerini de açıklayan Buruk, şöyle devam etti:

“Zaten şu an içinde birçok kulüpte sıkıntı var. Ama ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar olacak bence. Takımlarımız transfer politikalarını maddi yönden düşünerek adım atması lazım. Biz Gaziantepspor olarak bunları düşünerek takımımızı gençleştirdik. Bütçemizi bir hayli düşürdük ve borçlarımızı ayarladık. Bence tüm kulüplerimizin artık küçülmesi gerekiyor. Artık bu yeni kural ile oyuncu izleme komiteleri kurulup genç ve başarılı oyuncuların takımlara kazandırılması lazım. Bence artık herkes ayağını yorganına göre uzatarak o şekilde transfer yapması gerekiyor.”

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:14:03,