SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ürdün Futbol Federasyon Başkanı Prens Ali bin el-Hüseyin, 29 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan kongrede Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) başkanlığına adaylığını duyurdu.

Ürdün Futbol Federasyonunun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında Ürdün prensi Hüseyin, “Artık idari anlaşmazlıklardan sıyrılıp spora dönme vakti geldiğine inanarak, FIFA başkanlığına aday oldum. Bu kolay bir karar değil. Geçen aylarda federasyondaki değerli arkadaşlarımla görüşme ve araştırmaların akabinde bu karara vardım” ifadelerine yer verdi.

“FIFA’nın barışçıl, şeffaf ve ahlaki bir örnek teşkil etmesi için uluslararası düzeyde işlerini yürüten bir idareyi hakettiğini” belirten Hüseyin, “Haber başlıklarının futbola odaklanması gerekir, FIFA’ya değil. FIFA’nın asıl amacı, dünyanın her köşesinden milyarlarca insanı birleştiren spora hizmettir” değerlendirmesinde bulundu.

Ürdün Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Salah Sabra, “Ali bin el-Hüseyin’in FIFA başkanlığına adaylığı, FIFA’da bürokratik sıkıntıların yaşandığının fark edilmesinden yıllar sonra gerçekleşti” diye konuştu.

Ürdün ve Batı Asya Futbol Federasyonu başkanlığı yapan Hüseyin, 2011’den bu yana FIFA Başkan yardımcılığı yapıyor.