SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat kabusu

5 Ocak 2015

Olaylı maçın tam 16 ay ardından İstanbul'un iki ezeli rakibi bir kez daha Olimpiyat'ta kozlarını paylaşıyordu. Yıllar sonra sezonun ilk yarısını lider kapatmak isteyen Beşiktaş için şampiyonluğa giden yolda moral motivasyon açısından bir anlamda kırılma noktasıydı dün geceki derbi. 8 maçtır yenemediği ezeli rakibinin psikolojik üstünlüğünü kırması bakımından da önemliydi Olimpiya'taki dev randevu. Ocak ayının ilk haftasına denk gelen bir derbi kolay kolay hatırlamıyorum. İstanbul'un dondurucu soğuğu ve Olimpiyat Stadı'nın fiziki şartları göz önüne alınınca tribünlerde yer alan 30 binin üzerindeki siyah-beyazlı taraftar camianın şampiyonluğa ne kadar özlem duyduğunun göstergesiydi. Başlama düdüğüyle iyice coşan yağmur henüz yenilenen zemini anında patates tarlasına çevirdi. Bir kez daha gördükki bu stat için ne yapsan boş, burada futbol oynamaya çabalamak gereksiz. Neyse gelelim derbiye… Kaybetmesi durumunda G.Saray, Beşiktaş'ın 6, F.Bahçe'nin ise 5 puan gerisine düşme ihtimali G.Saray'ı daha temkinli oynamaye itiyordu haliyle. Ancak ilk 45 dakika boyunca siyah-beyazlılar da rakibine uydu. Sahada futbol adına pek birşey yoktu ilk devrede, Burak'ın vuramadığı ve Sosa'nın sonunu getiremediği pozisyonlar dışında. Hatta iki takım da 1 puanı verseniz koşa koşa evine gitmeye razı gibiydi.

Disiplinsizlik var

İkinci yarı aksiyonla başladı… Önce G.Saray'ın golü geldi. Melo'nun unutulduğu pozisyonda Beşiktaş savunması adeta uyudu. Ardından siyah-beyazlılarda kronik bir problem haline dönüşen kırmızı kart olayı gerçekleşti. Bu kez Veli'ye çıktı. İki hafta öncenin kupadaki fair-play hareketiyle Türk futbolunun gündemine oturan gurbetçi oyuncu bu kez gereksiz bir hareketle takımını 10 kişi bıraktı. Tamam hakemler Beşiktaş'a kart konusunda çok cömert davranıyor ama kabul edelim ki, bir disiplinsizlik sorunu var. İşin ilginci 10 kişi kaldıktan sonra son dakikalar hariç oyunun hakimi Beşiktaş'tı ama bu görüntüsüne rağmen 11 kişi de oynasa rakibine hiç gol atacak izlenimi vermedi. Bunda Demba Ba'nın Türkiye'ye geldiğinden beri en kötü maçını oynamasının payı büyüktü. Dünkü derbi mağlubiyeti ezeli rakiplerine karşı 6. maçını da kazanamayan Bilic'i doğal olarak bir kez daha tartışmaya açtı. Hırvat teknik adam bahanelere sığınamaz ve bir takım bu şekilde şampiyon olamaz.

Beşiktaş, Olimpiyat Stadı'nda son iki sezonda oynadığı 4 derbinin üçünü kaybetti, birini de şampiyonluğunu ilan etmiş F.Bahçe'ye karşı berabere bitirdi. Siyah-beyazlılar havasından mıdır, suyundan mıdır, Olimpiyat Stadı'nda bu sezon lig maçı kazanamadı. Bu takımın bu statla, zeminle, tribünle kimyası tutmuyor. Ben Beşiktaş Yönetimi'nin yerinde olsam bırakın bu statta oynamayı yanından bile geçmem. Bu derbi mağlubiyeti tüm hesapları alt-üst olan siyah-beyazlılarda büyük bir psikolojik tahribat oluşturacaktır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek