SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski hakem Erman Toroğlu’nun, Sabah Gazetesi’nde yer alan yazısı şöyle:

“Futbol sahası olan dikdörtgenin içinde dün daha profesyonel olan, daha tecrübeli olan, daha akıllı olan kazandı. Daha amatör olan, daha acemi olan, daha toy olan, sazan balığı gibi her şeye atlayan futbolculara sahip olan takım ise kaybetti!

Geçen hafta Atiba, bu hafta Veli! Takımlarını ciddi anlamda satsalar ancak bu kadar satarlar! Maç başlıyor, ilk yarı boyu bütün ikili mücadeleleri Beşiktaşlılar kazanıyorlar. Peki doğru dürüst pozisyon var mı, yok! Galatasaray daha disiplinli oynuyor. Maceraya girmiyor, sahasını boşaltmıyor. Herkes görevini yapmaya çalışıyor.

Demba Ba sakatlıktan sonra hala kendisini bulamadı. Sosa’da da bir bitiklik var. Bakın maçın başladığı ve bittiği yer Galatasaray’ın attığı gol. Neden? Veli ile Melo eşleşmişler. Melo uyanık! Her türlü atraksiyonu yapıyor. Veli’yi tuzağa düşürüyor. Hakem ikisini de çağırıyor, “Bakın devam ederseniz atarım” diyor! Bu ikazdan sonra Veli, Melo’yu bırakıyor. Zaten Melo’nun istediği ‘bir göz’ Veli’nin ona verdiği ‘iki göz’ kaçırır mı golü atıyor! Melo’dan gol kazığını yiyen Veli’nin tansiyonu artmaya başlıyor. Bu sefer aynı Veli, Sneijder ile başlıyor ‘dans’ etmeye. Sneijder de profesyonel, tecrübeli. Tabiri caizse ‘kaşarlı’ bir futbolcu. Bırakın Veli’yi Avrupa ve dünya kupalarında Velilerin babasıyla oynamış! ‘Futbolun kurdu’ bir oyuncu. Bu sefer Veli bizim Sneijder’e çakıyor, hakem es geçiyor. Ya görüyor ya da görmemezlikten geliyor. En sonunda da Veli gidiyor saçma sapan Sneijder’in yüzünden “makas” almaya. Kırmızıyı yiyor takımını bitiriyor! Veli Kavlak şunu bilemiyor veya birileri ona şunu anlatacak; “İşçisin sen, işçi kal!” Boyundan büyük işlere kalkışır da Felipe Melo ile Sneijder ile oynamaya kalkarsan hem kendini hem takımını yakarsın.

Bilic’e Türkiye’de biraz fazla gaz vermeye başladılar. O da bizim zayıf noktamızı iyi yakaladı. Sahanın kenarında devamlı artistik hareketler yapıyor. Ama takım üzerinde otoritesi yok. Hakemlerle oynamaya kalkıyor. Atlayıp, zıplıyor ama maalesef bizim insanımız da bunu yiyor.

Hakem Cüneyt Çakır geçirdiği hastalıktan dolayı henüz tam olarak hazır değil. Topla çarpıştı, rakiple çarpıştı. Yani oyuna müdahale etti! Velhasıl iyi değildi.”