SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geçen sezonu erkekler dünya sıralamasının 3. basamağında bitiren İspanyol tenisçi Rafael Nadal, 2015 sezonunun kendisi için yeni bir mücadele olacağını söyledi.

İspanyol raket, Katar’ın başkenti Doha’nın ev sahipliğini üstlendiği 5-10 Ocak’taki Katar ExxonMobil Açık Tenis Turnuvası’nın yapılacağı tesislerde düzenlenen basın toplantısında, Doha’da yeniden bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, “Yeni sezon başlıyor bu benim için yeni bir mücadele ve motivasyon olacak. Geçen hafta Abu Dabi’de başladım benim için bu alıştırmanın yardımı oldu” dedi.

Ağustos ayında sağ el bileğinden yaşadığı sakatlığın ardından kortlara dönüşünü değerlendiren Nadal, “İlk başlarda en iyi olmadığımı hissettim. Sonrasında kortta biraz mücadele etmeniz, daha öncesindeki mücadelelerinizde ne kadar iyi olduğunuzu hatırlamanız gerekiyor. Birkaç gün içinde gerçekten bir ritim yakalayıp, her gün nasıl oynamak istediğinizi keşfetmeniz gerekiyor. Fakat aşama, aşama. Sonuçta Pekin veya Basel’deki turnuvalar benim için oynamak gibi değildi. Wimbledon’dan beri oynamadım. Benim için uzun bir zaman. Bu kadar uzun süreden sonra gerekli tenis ve atletik beceri için zamana ihtiyacım var” diye konuştu.

Teklerde 14 “grand slam” şampiyonluğu bulunan Nadal, “tecrübesinin motivasyonunu arttırıp arttırmayacağıyla” ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

“Sonuçta bu tecrübenin yardımcı olduğu muhakkak ancak topa iyi vurmuyor, iyi hareket edemiyorsan motivasyonunun nasıl olduğu, tecrüben fark etmiyor. Rakibiniz topa hızlı vurursa daha hızlı hareket ediyorsa daha tecrübeli olmanız fayda etmiyor. Tenis, hızlı, dinamik, hatasız oynamanız gereken bir spor. Bunlar da benim maçlarımda yapmam gereken şey. Tüm duygular, tecrübe her yeni yıl yeni bir şeyler taşıyor. Tecrübe size bazı anlarda yardım edebilir ancak genel olarak her yıl daha iyi oynamak için öğrenmeniz gereken şeyler var.”

“Tüm maçlar benim için bir test olacak”

Bu yılki hedefinin her sene gibi olduğunu, iyileşmek için kısa bir zamana ihtiyaç duyduğunu anlatan Nadal, kortta daha fazla zaman geçirmesi ve birkaç maç kazanmasının süreci hızlandıracağına inandığını belirtti.

Avustralya Açık öncesinde elinden geleni yaparak mümkün olabildiğince maç kazanmak istediğini ancak aksine de hazır olduğunu ifade eden Nadal, şunları kaydetti:

“Nasıl hissettiğiniz önemli değil, rakibinizin nasıl hissettiği önemli. Rekabetçi hissetsem bile rakibim öyle olmadığımı hissederse yenilebilirim. Tüm maçlar benim için bir test olacak. Korttaki tüm anların yardımı olacak. Yarın çiftlerde, salı günü de teklerde oynayacağım. Eğer ki birkaç iyi maç oynayabilir ve kazanabilirsem daha farklı hissedeceğim.”