SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zor maç rahat oldu

MERSİN İdman Yurdu önünde belki de sezonun en iyi futbolunu oynayan Fenerbahçe, dün Başakşehir karşılaşmasında kaldığı yerden devam etti. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Fenerbahçe bu futbolunu sezonun genelinde oynasaydı şu anda uzak ara lider olurdu.

FUTBOLDAKİ olumlu gelişimde sistemde yapılan oynamanın rolü büyük. Ersun Yanal dönemindeki 3 forvetli sistemden vazgeçen İsmail Kartal, 4-2-3-1 düzeniyle takımı sahaya sürdü. Tıpkı Mersin maçındaki gibi topa çok sahip olmasının yanı sıra oyunu dikine oynayan bir takım hüviyetiyle mücadele ettiler. Sow en uçta oynarken, orta alanın kalabalıklaşması rakip oyun kurmasını engelledi. Fenerbahçeli oyuncular da hem daha çok alan buldu hem orta sahayı çok iyi parselledi. Sonuçta da bence ligin en komplike takımlarından biri olan Başakşehir önünde rahat bir galibiyete uzandı.

5-6 bile biterdi

BAŞAKŞEHİR, Kadıköy'e gelene kadar kalesinde sadece 6 gol görmüştü. Bunların 2'sini Beşiktaş'tan yemiş, Galatasaray'ı 4-0 yenmişti. Avrupa liglerinin bile en az gol yiyen takımlarından biri olan Başakşehir önünde o kadar çok pozisyon buldu ki Fenerbahçe, Sow son vuruşlarla biraz becerikli olsa maç 5'e 6'ya gidebilirdi. Yine de Sow sahanın en çalışkan isimlerinden biriydi.

FENERBAHÇE hem uzun paslarla hem de ayağa oynayarak blok halinde hücuma çıktı. Rakibi hataya zorladı. İsmail hoca nihayet doğru sistemini buldu. Kartal, bu düzende ısrar eder, takımını devre arasında ikinci yarıya iyi hazırlar, temposunu yükseltirse 20. şampiyonluğu kazanan takımın hocası olarak adını tarihe yazdırabilir.

EGEMEN'İN dönüşüyle Fenerbahçe savunmasının sertliği arttı. Rakipler artık o kadar kolay pozisyon bulamıyor. Gökhan, bu sezonki en iyi maçlarından birini oynadı. Caner sol kanadı otobana çevirdi. Ancak dünkü galibiyette en büyük pay Alper Potuk'a ait. Topu ayağına aldığı zaman sürekli ileriyi düşünüyor. Hem fuleli hem bileklerine hakim. Alper'in formunun yükselmesi Fenerbahçe'nin de sahada vites artırmasına neden oluyor.

İSMAİL hocanın Selçuk ısrarını anlamış değilim. Selçuk'un yerine Diego'nun girmesini tercih ederdim. Anlaşılan Fenerbahçeliler jübile yapmadan Selçuk'tan kurtulamayacak.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek